Egypt Sharm El Sheikh – část 2

V druhé části našeho povídání o Egyptě si povíme něco o výletech, místní měně, obchodování, nepříjemných střevních potížích, které na našince čekají a také o počasí. Tento díl je současně posledním dílem mého povídání o Egyptě, kde jsem byl pouze jednou, ale rád by se tam vrátil znova.

 

Výlety

Výlety jsou součástí snad každého pobytového zájezdu. Měli jsme na výběr hned z několika možností. Výlet do Jordánské Petry, dále noční výšlap na Mohamedovu horu s ranním východem slunce, čtyřkolky v poušti, výlet do delfinária, šnorchlování v národním parku Ras Mohamad a ještě možná byly další výlety, které jsem si však už nezapamatoval.

DSC_0277My jsme voli delfíní show, která byla nádherná. Jestli si dobře vzpomínám tak pro jednoho byla cena zájezdu 35 dolarů. Dále jsme se účastnili plavby ve Žluté ponorce, která se však nepotápěla. Měla prosklené dno a sedátka na kterých jste sledovali podmořský život. Obchodní zástupce sliboval delfíny, když budeme mít štěstí. To jsme však neměli. Výlet pro jednoho stále 60 dolarů. Jestli se však chystáte na šnorchlování do Ras Mohamadu tak výlet žlutou ponorkou nedoporučuji, protože to, co uvidíte při šnorchlování v národním parku vám vezme dech a nedá se to srovnat s tím, co vidíte z lodě.

DSC_0227Výlet na Ras Mohamad jsem si nechal úmyslně na konec. Cena byla pravda kolem 130 dolarů pro jednu osobu, ale stálo to za to. Malou lodí jsme se vydali jako skupinka asi 14 lidí pod vedením zkušeného potápěče na otevřené moře a po přibližně hodince nebo hodince a půl plavby jsme měli první zastávku. Opustili jsem loď, která následně odplula a my zůstali na pospas moři.

Pohled pod hladinu bral dech. Korálové útesy rozličných barev a druhů, mořské houby a především všude kolem nás hejna ryb. Hejna tak, jak je znáte z přírodopisných seriálu, které jsou točeny pod hladinou moře. Vedoucí naši skupinky občas představil nějaký druh korálu či ryby a pak se ponořil do několikametrové hloubky, aby nám ukázal rukou to, o čem mluvil.

Jedna šnorchlovací zastávka byla přibližně 45 minut. Na lodi byl připraven také oběd a občerstvení. Povykládal jsem si s DSC_0378kameramanem, kterého zaujala má voděodolná outdoorová kamerka Kodak, kterou jsem však neměl odvahu brát sebou.

Šnorchlovací zastávky byly celkově 3. Byl to téměř celodenní výlet s nádherným zážitkem. Pokud rádi šnorchlujete nenechte si jej ujít.

Měna

Egyptskou Libru u nás málo kde seženete a tak je lepší vzít si sebou měnu jinou. Většina cestovních kanceláří vám řekne, že si máte vzít dolary a nic jiného než dolary. Zkušenost byla taková, že ceny, například v hotelu byly uvedeny v Eurech a EURo mělo lepší kurz než dolar. Dneska tomu možná bude jinak, takže doporučuji vzít dolary i EURa. Můžete tam vyměnit tuto měnu za Egyptské Libry, avšak zpět vám už nikdo nevymění, takže měňte s rozmyslem. Personál hotelu však bude radši, pokud jeho pozornost upoutáte právě dolary.

Kolik vyměnit?

Byli jsme dva, nejsme moc nároční, zaplatili jsem si 3 výlety a ještě nám zůstalo na suvenýry. Stačilo nám 500 dolarů. Avšak chtěli jsme na výlet do Petry, ten stál pro jednoho 250 dolarů a to jsme si dovolit nemohli. Pokud tedy budete chtít navštívit Jordánsko, počítejte s 500 dolary jen na tento výlet.

Obchody a obchodování

V hotelovém komplexu jsou ceny pevně dány – minimálně u obchodů, kde má každé zboží svou cenu se nám nepodařilo usmlouvat nic. Naproti hotelu jsou však již obchody se suvenýry, kde můžete smlouvat o sto šest. Nejen že můžete, přímo musíte, protože místní tradice si to žádá.

DSC_0565Jsou krámky, kde vám bude prodavač doslova stát za zadkem a nabízet nejrůznější zboží a nenechá vás v klidu vybrat. Jestli se takovému nákupu chcete vyhnout, zkuste navštívit jiné krámky, kde vás nechá prodávající v klidu vybrat zboží, které si přinesete k němu a pak se dohodnete na celkové částce. Z 80 dolarů se dá celkem v pohodě udělat 50. Záleží však na konkrétní situaci a na daném zboží. Pod 50 dolarů se mi již nepovedlo cenu stáhnout dolů, avšak nepovažuji se za obchodníka, takže pokud budete výřečnější tak se DSC_0571vám možná povede cena ještě snížit.

Obchody jsou zde především s Papyrusem, který je zde místní tradicí, dále různými suvenýry, kořením, oblečením a jsou zde i klasické supermarkety, kde však platí ceny bez možnosti cenu snížit.

Období Ramadánu

V Egyptě jsme byli začátkem září zrovna v probíhajícím období jejich největšího svátku Ramadán. DSC_0541Ten obnáší dost přísnou denní dietu včetně nemožnosti pití. To se týká samozřejmě jen místních obyvatel, jen na to upozorňuji, jelikož zahlédnete personál v zázemí hotelu modlící se na koberečcích. Je to zajímavý pohled. Také z mešit uslyšíte svolávání k modlitbám. Mě osobně z tohoto zpěvu šel mráz po zádech.

Blondýnky pozor

Protože většina arabů je černovlasých a protože Arabky chodí zahalené je pro hodně arabů stále exotika vidět blondýnku. Může vám to mnohdy snížit cenu nákupu, ale nese to také trpělivost ze strany ženy s blond vlasy, protože bude čelit velkému zájmu prodavače a to i přes to že vedle ní bude stát manžel či přítel.

Alibaba

Kouzlo prodávajících spočívá v tom zjistit, z jaké země jste za pobytem přijeli. Na čechy vytáhnou Alibabu a oblíbené „Ahoooj, jak se máš?“. Snaží se tak upoutat vaši pozornost a něco prodat. Často si však pletou čechy s poláky, kterých je poměrně dost.

Ráj italů, rusů a němců

Převážnou část klientely tvoří rusky hovořící turisté, němci a je zde záplava italů a několik rodin poláků. V hotelu jsme nenarazili na čechy a byli jsme rádi. Vůbec nám to nechybělo. Italové znepříjemňují pobyt svým neustálým pořváváním na sebe i na několikametrovou vzdálenost. Tento jev byl patrný jak u večeře tak na pláží.

Nepříjemné střevní potíže

Nevyhnuli se ani nám, i když jsme odolávali 4 dny. Stačí si jen vzít jablko z jídelny, které je umyto místní vodou a máte na střevní potíže slušně zaděláno. Ani zmrzlina není DSC_0555zrovna něco, co by bylo ku prospěchu vašeho trávení. Prášky, které zde známe na průjem prý moc nepomáhají a tak jsme si nechali doporučit místní pilulky. Stály 25 dolarů a do druhé dne bylo po potížích. Super.

Doporučuji se co nejvíce vyhýbat místní vodě. Na sprchování či v bazénu je v pohodě, ale určitě ji nedoporučuji pít. Při každém jídle jsou na stole půllitrové láhve s balenou vodou, kterou můžete využít. My jsme si ji brali i na čistění zubů. Čistě preventivně.

DSC_0767Počasí

Pojďme od střevních potíží k příjemnějším věcem a to je počasí. Začátkem září vládlo v Egyptě nádherně teplé počasí s teplotami kolem 38 až 40 stupňů celsia bez jediného mráčku. Vzduch pročesával všudypřítomný vítr, který byl poměrně silný ale horký. I večer byla stále teplota kolem 30 stupňů, snad i více takže večerní procházky byly na denním pořádku. Poslední den našeho pobytu jsem zahlédl na obloze malinkatý mráček a tak jsem usoudil „Ještě že už jedeme domů, bude pršet “

Více mě nenapadá, pokud máte otázky související s pobytem v Egyptě v letovisku Sharm El Sheikh tak se ptejte, pokusím se odpovědět na vše co vím.

Číst první část článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

one × five =