Jak nafotit Panoramu?

Panoramatické snímky jsou pro mnoho fotografů jako magnet. Přitahují fotografy již poměrně dlouho. Aplikací na poskládání jednotlivých snímků přibývá, ale stejně tak přibývá panoramatických snímků, jejichž kvalita je dost mizerná. Jak tedy správně nafotit panoramu?

 

Funkce panorama ve fotoaparátu

Pokrok nezastavíš…tohle heslo razí výrobci fotoaparátů a tak do svých přístrojů integrují různé funkce, která vám usnadní focení panoramy. Výsledky těchto funkcí jsou různé.

microsoft_iceNěkdy stačí přejet z leva doprava, fotoaparát pořídí krátké video z kterého rozseká snímky, které složí dohromady jako panoramu a má hotovo. Ano tento systém je pro uživatele skutečně velmi přívětivý, ale výsledek dle mého názoru už není tak ohromující. Takto pracují například fotoaparáty Sony.

Další pomocná funkce je ta, že vám fotoaparát ukáže šipkou překrytí, které musíte dodržet s původním snímkem. Tak můžete libovolně pokračovat až budete mít hotovo složí obsah dohromady. Výsledek nejistý.

Spolehněte se sami na sebe

Nejlepší volbou, jak nafotit panoramatické snímky – tedy snímek složen z několika obrázků – nejméně dva a nejvíce kolik potřebujete je spolehnout se sám na sebe a snímky pořídit dle svého a následně je složit ve vhodném editoru do sebe a vytvořit tak úchvatné panorama.

panorama_8Stativ je výborný pomocník

Panoramu můžete fotit i z ruky, ale vřele vám doporučuji použít stativ a to nejlépe ne s kulovou ale klasickou 3 cestnou hlavou. Věřte, že se použití stativu vyplatí, snímky vám nebudou skákat o metr výše nebo níže jeden proti druhému, ale už po vyfocení budou hezky zarovnané. Focení panoramy ze stativu je nutné především u noční panoramy. Zde je super využít i drátovou nebo bezdrátovou spoušť pro eliminaci rizika rozostření.

Foťte na výšku

Proč? Na výšku toho zaberete více a tak se třeba i vyhnete druhé sérii snímků. Navíc bude formát na šířku i jednoho snímku užší, čili snímků budete muset pořídit sice více, ale na druhou stranu budete mít větší rozměry panoramy a budete ji tak moci vytisknout ve vyšší kvalitě na větší formát a to se počítá.

Jak na to? Vypněte automatiku

Tato rada je spíše pro majitele přístrojů, kde lze vypnout automatické ostření, automatické nastavení času a clony. Nejprve si ale nechte automatické ostření panorama_7zapnuté, nastavte si clonu např. 16 nebo vyšší a zaostřete přbližně do 1/3 snímku, který budete chtít na panoramu pořídit. Přístroj vám ukáže expoziční čas. Nyní vypněte automatické ostření, přepněte přístroj do plně automatického režimu a nastavte ručně čas expozice, který vám ukázal přístroj.

A již můžete začít fotit z leva doprava s překryvem vždy cca 25% snímku z levé strany.

Pracujte rychle

To je velmi dobrá rada zvláště pokud se stmívá. abyste měli snímky co nejvíce stejně vyvážené bylo by ideální pracovat za stejných světelných podmínek a proto pokud je polojasno nebo se stmívá je dobré pracovat ryc hle aby podmínky zůstaly pro pořízené snímky stejné.

Foťte s přesahy

I když si myslíte, že jsou snímky perfektní a že jste je poříli přesně můžete doma zjistit, že to není ono a část snímku, který jste chtěli na fotce mít chybí. Proto doporučuji panorama_6fotit s přesahy minimálně o jeden snímek. Lehko pak oříznete tu část, kterou nechcete. Těžko však už dofotíte část snímku, která vám chybí zvlášť, pokud se jedná například o snímek Alp, kam jste se vydaji a už se tam nechystáte.

 

Jak nevymazat omylem snímky z počítače

Už se mi několikrát stalo, že jsem při prohlížení snímků v PC viděl několik podobných i useknutých snímků. Říkal jsem si, co jsem to fotil za kraviny a snímky vymazal. Až poté mi došlo že to byla vlastně panorama. Od té doby co používám jeden trik se mi to však už nestalo.

Před prvním snímkem panoramy vložte do snímku jeden prst. Až bude panorama hotová pořiďte snímek navíc, kde budete mít prsty dva. Tak bezpečně poznáte, kde začíná a končí panorama. Odmažete jen snímky prstů a vše mezi tím jste pořídili na panoramu. Tento trik mám z knihy Scotta Kelbyho.

V čem poskládat či složit panoramatický snímek?

Vyzkoušel jsem mnoho programů na skládání jednotlivých snímků do panoramy, ale nejvíce mi vyhovuje ICE – Image Composser Editor od Microsoftu. Za prve je zdarma. Za druhé není nutné nic nastavovat, pracuje automaticky a za třetí jeho výsledky jsou opravdu výborné. Proč tedy hledat jiný program…ICE je naprosto super pro všechny, kdo chtějí zkusit panoramu.

Závěrem

V článku jsem se snažil popsat princip focení panoramatických snímků. Článek není zcela podrobný a počítá s tím, že víte, co je clona a expoziční čas atd. Pokud si nejste použitými termíny jistí pomůže vám možná můj další článek, kde se podíváme na základní termíny fotografování.


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

two × two =