Jak vyjít s penězi při odchodu ze zaměstnání

Jestliže přecházíte z jedné práce přímo do druhé, nejspíš se nebudete muset vyrovnávat s nedostatkem peněz. Vždyť dost možná jdete rovnou za lepším, že? Jinak je tomu v případě, kdy z nějakého důvodu opouštíte současné zaměstnání a nové nemáte, takže nikdo neví, kdy opět získáte stálý příjem. Jak se v takové nelehké životní situaci zachovat?

Co si budeme nalhávat, peníze jsou v životě důležité. Všichni musí kupovat jídlo a další spotřební zboží, platit účty za energie a nájem. Pokud přijdete o svůj pravidelný měsíční příjem, jde vždycky o citelnou ztrátu. A o to horší je situace v případě, kdy si nemůžete být jistí, za jak dlouho vlastně seženete nové zaměstnání.

Na jaké peníze máte jako nezaměstnaní nárok?

Dáte-li výpověď sami, ze strany zaměstnavatele nic neočekávejte. Pokud vás vyhodí on, například z důvodu nadbytečnosti, ve většině případů dostanete odstupné. To by se mělo pohybovat ve výši několika měsíčních platů, takže vám náklady na živobytí aspoň na nějakou chvíli pokryje.

V každém případě se ihned po odchodu ze zaměstnání běžte přihlásit na úřad práce. Není jisté, že budete mít nárok na podporu, nicméně pokud se nahlásíte, stát za vás bude platit aspoň sociální a zdravotní pojištění, což je také pár tisíc měsíčně. Podpora v nezaměstnanosti se vyplácí těm, kteří o ni požádají do 3 pracovních dnů od ukončení pracovního poměru a v posledních dvou letech aspoň 12 měsíců platili sociální pojištění. Také zároveň nesmíte pobírat starobní důchod ani dávky nemocenského pojištění. Výše podpory v nezaměstnanosti se liší podle věku a rovněž délky nezaměstnanosti. Jste-li bez práce dlouhodobě, částky se postupně snižují, až nakonec nedostáváte nic.

Spočítejte si výdaje a snižte je na minimum

Více než na podporu ze strany státu byste tedy měli spoléhat sami na sebe a na své úspory. Zhodnoťte své výdaje, sepište si nutné platby (např. za energie a nájem), náklady na jídlo, hygienu a léky. Když tohle všechno sečtete, zjistíte sumu, kterou musíte reálně měsíčně vydat, ať se děje, co se děje. Pak si sami zhodnoťte, kolik peněz si ještě můžete dovolit utratit. Na nějakou dobu prostě budete muset utáhnout opasek a vzdát se svých neřízených nákupů. Možná je také na čase změnit mobilní tarif na levnější či prozkoumat možnosti refinancování úvěru.

Na více tipů se podívejte v článku Jak si uhlídat finance při odchodu ze zaměstnání na portálu VímVíc.cz. Ostatně přesně tam najdete i nabídky práce, online kurzy, jež vám zvýší kvalifikaci, a hodnocení zaměstnavatelů. Třeba narazíte na nějakou příležitost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

six + 5 =