Přesedlejte na e-knihy

V dnešní době se na nás stále valí spousta informací především o tabletech. Tak trochu v pozadí zůstávají elektronické čtečky knih, které dalo by se říct, jsou předchůdkyněmi tabletů. Existuje stálo mnoho odpůrců, argumentují především tím, že klasickou papírovou knihu nic nenahradí. Ano, mají zčásti pravdu, ale mnohdy může být klasická kniha přítěží. Zejména pokud jste knihomol a jste schopný/á přečíst knihu za dva večery. A tahejte si v kufru stoh knih, když jedete zrovna na dovolenou.

Ušetříte peněžence i vlastnímu tělu

Největší výhoda čteček knih je především jejich hmotnost, která se pohybuje už od 160 g. Pokud si tedy stále sebou vozíte knihu, na dovolenou i více knih, tak vám 160 gramová čtečka zajisté přijde vhod. Nezabere tolik místa a ani se vám nepronese. Další nespornou výhodou je to, že se vám do ní vejde hned několik knih. Ale z neustálého dívání se na displey bolí oči, namítne možná kde kdo. Omyl, moderní přístroje využívají technologie elektronického inkoustu, který má vlastnosti klasického tištěného textu. Oči nezatěžuje, necítíte se tak unaveni, jako když delší dobu hledíte do monitoru počítače, či tabletu.

Vysoká cena čteček e-knih

sovaBohužel je to tak. Sice nejlevnější čtečka se dá pořídit od 1000 Kč, ale pokud chcete kvalitu volte dražší přístroje. V porovnání s tablety je cena opravdu poměrně vysoká, vždyť tablet do třech tisíc toho zvládne víc, než čtečka za stejnou cenu. Ale ušetřit můžete právě na e-knihách. Jejich cena je v průměru o polovinu nižší, než cena klasických tištěných knih. Navíc je lze zakoupit z pohodlí domova přes internet a knihu si můžete do deseti minut po objednání už ve svém přístroji číst. Jednoduchými počty si pak můžete sami spočítat, po jaké době se vám investice do čtečky vrátí. Pokud máte stále obavy, že si na čtečku nezvyknete a že vás neuspokojí stejně jako kniha nezoufejte. Zkuste se obrátit na některou větší knihovnu, některé půjčují čtečky i domů.

Výhody čteček

Jako každý výrobek mají čtečky své výhody a nevýhody. Jejich odpůrce nenajde ani jednu výhodu, zastánce zas ani jednu nevýhodu. Ale když se na ně podíváme objektivně, můžeme vyjmenovat tyto výhody:

  • možnost změny velikosti písma, což ocení především starší lidi
  • vejde se vám do ní přinejmenším stovka knih, u některých se dá paměť rozšířit vložením paměťové karty
  • hmotnost kolem 160g
  • možnost čtení i denního tisku
  • ukládání poznámek
  • lepší modely umožňují připojení k internetu, nebo slouží i jako přehrávače hudby

Nevýhody

Výčet nevýhod je o poznání kratší, napadají mě jen dvě a to ta první není zas tak zásadní. Nutnost nabíjet cca 1x za měsíc není podle mě žádná hrůza, větší nevýhodu bych viděl v tom, že ne všechny knihy jsou k dostání v elektronické podobě. V součastné době je k dispozici na 3500 knih v češtině. Ale pokud ovládáte i angličtinu, tak tahle nevýhoda pro vás odpadá.

Nejčtenější e-knihy za rok 2012

Pro inspiraci uvádím žebříček nejčtenějších e-knih za rok 2012, jak ho uvedl server palmknihy.cz.

1) J. Nesbo – Spasitel

2) J. Nesbo – Pentagram

3) J. Nesbo – Nemesis

4) M. Chown – Kvantová teorie nikoho nezabije

5) J. Nesbo – Lovci hlav

6) S. Larsson – Muži, kteří nenávidí ženy

7) S. Larsson – Dívka, která kopla do vosího hnízda

8) M. Žamboch – Živí a mrtví

9) S. Larsson – Dívka, která si hrála s ohněm

10) R. Khoury – Spása templářů

A na závěr ještě pár odkazů, kde můžete elektronické knihy zakoupit. Osobně doporučuji knihkupectví Ráj knih, Palmknihy, nebo server eReading.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

seventeen − nine =