Bezstarostná jízda po Evropě

Když už jsme se minule rozepsali o cestování, nezmínili jsme se záměrně o způsobu dopravy. Někteří volíme dopravu leteckou, či autokary, ale stále dost lidí spoléhá na dopravu vlastní, tedy automobily. Jistě se najde mnoho důvodů, proč raději zvolit dopravu vlastní, ale na druhou stranu můžeme vyjmenovat stejné množství negativ cestování vlastním automobilem. Zkrátka obojí má své klady a negativa a záleží jen každém z nás, jak se k tomu postavíme. Nejčastěji volíme vlastní dopravu do bližších destinací, zejména Chorvatska a severní části Itálie, ale jistě se najdou i tací, kteří se nebojí dojet vlastním autem i do vzdálenějších míst. A pokud chcete procestovat Evropu křížem krážem, je automobil ideálním řešením.

Po dálnici, nebo okreskách?

Milovníci volnosti jistě zvolí dopravu vlastním automobilem, zvlášť když rádi poznávají nová místa. Nejsou tak vázáni na pevně daný program a můžou si dovolenou vychutnat přesně podle svého gusta. Vycestování automobilem do evropských států má však i svá silniceúskalí, o kterých bysme se měli před cestou informovat. Bylo by asi trochu pozdě zjišťovat výši mýtného těsně před branou někde na dálnici ve Francii, či být překvapen cenou benzínu v Norsku. Nehledě na to, že každá země má odlišné dopravní předpisy, hlavně rychlostní limity na komunikacích.

Proto si jistě každý dopředu zjistí potřebné informace, které bude pro svou cestu potřebovat. Nejjednodušší způsob je na internetu, po zadání dotazu do vyhledávače, nebo ještě lépe přímo na tomu určených stránkách. Dálniční poplatky se liší stát od státu, stejně tak jako způsob jejich vybírání. Jsou i státy, ve kterých se dálniční poplatky neplatí, vesměs se jedná o státy, do kterých autem moc často nezavítáme.

Ceny benzínu a nafty

pumpaNeméně důležitým faktorem jsou i ceny pohonných hmot, které se můžou lišit i v řádech korun. Proto je mnohdy výhodnější natankovat těsně před hranicemi dotyčného státu a tak ušetřit i několik desítek eur. Ale to jistě zkušení řidiči znají a nenechají se překvapit přímo na místě.

Snad jedinou věcí, která nás může nepříjemně překvapit je dopravní situace. Pokud se jedná o uzavírku zaviněnou dopravní nehodou, těžko se můžeme danému místu vyhnout. Avšak pokud je silnice uzavřena z důvodu opravy, můžeme na tento stav dopředu zareagovat a naplánovat náhradní trasu. Díky pravidelně aktualizovanému systému dopravní situace v evropských státech můžeme cestovat plynule a bez větších zdrženích.

 

1 thought on “Bezstarostná jízda po Evropě”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

twenty − 17 =