Cyklistické potřeby pro údržbu řetězu

Potřeby pro čištění řetězu

Čištění řetězu na kolo je možné provést jeho vystříkáním vysokotlakým čističem (wapkou), je však zapotřebí dávat pozor na to, aby se voda nedostala na ložiska nábojů, středů a hlav. Ideální způsobčištění řetězu je pak pomocí specializovaného nástroje – tzv. pračky na řetěz. Do ní nalijeme čistící roztok, nasadíme ji na řetěz, několikrát otočíme klikami pračky a řetěz je čistý (jen je potřeba jej ještě opláchnout od zbytků čističe).

Vyčištěný řetěz na kolo je samozřejmě zapotřebí znovu namazat. Rozhodně nedoporučujeme použít běžné konzervační a čistící oleje jako je třeba klasický WD40 – poohlédnout byste se měli po speciálních cyklistických potřebách – speciálníchmazivech na řetězy kol.

Potřeby pro měření opotřebování řetězu

Na zjištění míry opotřebovanosti řetězu jsou k dispozici speciální měrky – když po vložení do řetězu zůstane měrka na posledním zoubku, je řetěz zralý na výměnu.

Nejpřesnější způsob, jak zjistit opotřebování řetězu, je použít posuvné měřidlo. Pozor, měřit musíte úsek řetězu bez spojky! Jedenáct článků řetězu by pak mělo mít délku 132,1 až132,8 mm. Pokud tedy mezi 11 čepy řetězu naměříte 132,9 mm či více, bude nutné vyměnit řetěz za nový.

PICTURE

Potřeby pro výměnu řetězu za nový

Časy, kdy se řetězy nýtovaly kladívkem a nějakým kolíkem, jsou definitivně pryč. Pro rozpojování a spojování řetězu sloužíspeciální cyklistické potřeby – buď tzv. rychlospojky (plus kleště na řetězové spojky či obyčejné kombinačky), nebo speciální nýtovačka na řetěz. Postup kompletní výměny řetězu pomocí nýtovačky je následující – roznýtování starého řetězu, zkrácení nového řetězu na potřebnou délku, jeho nasazení a nakonec spojení.

Roznýtování řetězu

Při roznýtování vložíme řetěz mezi čelisti nýtovače, trn nýtovače nasměrujeme na čep a postupným utahováním nýtovače vytlačujeme čep z řetězu, dokud řetěz nerozpojíme.

Spojení (snýtování) řetězu

Při spojování řetězu musí být na jednom jeho konci vnitřní článek a na druhém vnější článek. Do vnějšího článku vložíme vnitřní článek, do vnitřního článku pak mezikroužek a skrz otvory všech tří dílů prostrčíme nýtovací čep. Nasadíme nýtovačku a otáčením šroubu zalisujeme čep tak, aby byl v otvoru symetricky zasunutý.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 × 4 =