Dřevěné pelety – čím se vyznačují a proč jimi vytápět?

Kotle na tuhá paliva, ale stejně tak i kamna jsou oblíbenou možností, prostřednictvím které vytápět v našem domě. Ne vždy ale musí vést cesta přes klasické uhlí, nebo dřevo. Velmi dobrou alternativou jsou totiž i dřevěné pelety. Ty se postupně stávají palivem, které je stále oblíbenější, a to hlavně pro svou kvalitu spojenou s výhřevností, ale i nízkou cenou. Pojďme se na ně podívat blíže.

Co jsou dřevěné peletky?

Jedná se o palivo, které vzniká jako vedlejší produkt při zpracování dřeva. V rámci výroby dochází k lisování dřevěných pilin a hoblin. Tvarují se do válcovitého tvaru, který se vyznačuje velmi vysokou hustotou a také nízkým obsahem vody. To má pozitivní vliv právě na kvalitu hoření a výkon, který získáme.

Pozitiva dřevěných peletek

Tím hlavním pozitivem je ekologičnost, a to nejenom při samotné výrobě. Milovníci přírody budou nadšeni z toho, že využívají obnovitelné zdroje energie a že zároveň nijak nezatěžují životní prostředí. I to je jedna z výhod, proč právě peletky využívat. Navíc potěší i jejich cena, kterou je ideální demonstrovat na ceně energie. Ta je 340 Kč/GJ při 100% účinnosti spalovacího zařízení, díky čemuž se pelety vyrovnají celé řadě dalších možností.

Dalším dosud nezmíněným pozitivem je životnost. Pokud jsou správně skladovány, a to na suchém místě, dají se využít kdykoliv, třeba i za několik desítek let. Bez rizika toho, že by snad jakkoliv ztratily na své kvalitě.

Kde je možné s peletkami topit?

Primárně jsou určeny pro kotle na tuhá paliva, které umožní automatickou regulaci. Stejně tak se ale hodí i do kamen se stejnou funkcí. Samozřejmě nezáleží, zda uvažujete nad koupí smrkových, nebo borovicových pelet. Ty dnes nabízí skutečná jednička na trhu, a to společnost OPTIMTOP s.r.o, která mimo příznivých cen potěší také možností dopravy zdarma.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

seventeen + 4 =