Projektor pro firmy i domácnosti

IT výbava pro vaši domácnost nebo firmu

Každá firma i když malých rozměrů potřebuje IT vybavení. Někdy k tomu stačí výbava podobná té domácí, jindy se musí sáhnout více po řešeních, které si poradí se širokou strukturou firemní sítě a místní datovou komunikaci. Firmy využijí především routery, aby mohli vytvořit síť, nějaký ten server, kde budou uložena centrální data a na porady se hodí nějaký ten projektor. O všech těchto komponentách si něco málo napíšeme v dnešním článku.

 

Projektor nejen pro firmy

Ty tam jsou doby, kdy projektor vyšel na 100 tisíc nebo více. Nové projektory pořídíte dnes již od cca 15 tisíc korun, ty kvalitní se pohybují v rozmezí 30 až 50 tisíc korun. Projektor pro firmy i domácnostiStále je však nutné připomenout, že s projektorem naděláte více parády nejen na pracovních poradách ale také doma jako domácí kino než třeba s OLED televizí. Nejde tak ani o kvalitu obrazu, tam stále vedou OLED televize, ale co do úhlopříčky vám projektor nic nenahradí.

Představte si, udělat takové domácí kino, kdy budete promítat filmy na 3 metrovou úhlopříčku. Můžete pozvat tak hned několik přátel, kteří budou mít zážitek srovnatelný s kinem, zvlášť pokud pro ozvučení použijete kvalitní reproduktory. A že byste rádi sledovali filmy ve 3D? To není problém, současné projektory třeba značky Epson nebo i jiných značek umožňují promítání obrazu ve 3D. Pro firemní použití zůstane asi u 2D obrazu, ale i tam oceníte projektor u kterého můžete probírat plány vaši společnosti a nemusíte se tísnit u jednoho malého monitoru.

 

Routery základ sítě

I pro domácí použití využijete router. Máte-li doma více jak jeden počítač a připojení k internetu například před ADSL modem nebo kabelový modem nákup routeru vás nemine. Naštěstí základní routery si můžete pořídit již od ceny kolem 700 Kč. I tyto základní routery mají Wi-Fi a umožní obsluhovat až 4 počítači + další na Wi-Fi síti. Proč

Router pro domácnosti nebo firmy

potřebujete router, když máte dva počítače? Od modemu vašeho poskytovatele internetu vám asi vede kabel do jednoho počítače. Jak ale dostat internet do druhého počítače? Využijete právě router.

Datový kabel od modemu povede do routeru a k routeru pak buď drátově, nebo bezdrátově připojíte další počítače. Výkonné routery jsou potřeba ve firmách, kde je více jak 10 počítačových stanic. Je třeba, aby routery stačily datově obsloužit všechny počítače, aby komunikace byla plynulá a přístup k internetu byl pro všechny uživatele sítě bezproblémový. Výkonné routery navíc umožňují řadu bezpečnostních nastavení, takže správci sítě dokážou nastavit router tak, aby byla vaše firemní síť pokud možno v bezpečí a s ní stejně tak i vaše firemní data.

 

Server pro aplikace i data

Servery jsou v podstatě počítače, které používáme buď pro běžící aplikace, nebo jako úložiště dat. Servery si stále více nacházejí své místo i v domácnostech, kde především zastupují roli datových úložišť. Dám příklad: Máte doma 2 počítače propojené routerem a také chytrou televizi. Večer si chcete pustit film, který však budete mít uložen buď v jednom PC – v tu chvíli je však nutné spustit PC a běží vám další zařízení zbytečně nebo si data jako jsou filmy nebo hudba nahrajete do malých serverů – datových úložišť, které budou součástí vaši domácí sítě a jednoduše v chytré TV vyberete NAS jako zdroj spouštěného obsahu a film si přehrajete, přičemž nepotřebujete další počítač.

Server pro firmyPro firmy jsou však třeba již velké spolehlivé servery na kterých poběží třeba poštovní klient nebo databáze a aplikace ke které se připojují jednotlivé stanice v roli uživatelů. Tyto servery jsou výkonné stroje, které jsou uloženy buď ve firmě – asi nejvíce využité jako datové servery nebo na nich běží aplikace pro web, či přímo samostatné stránky firmy a pak se tyto servery umísťují do takzvaných serverhousingů, kde platíte za pronájem místa a konektivitu serveru k internetu.

Zpravidla se jedná o velmi rychlé páteřní připojení, kdy majitel server housingu je připojen k síti optickým kabelem a tak i váš server může uživatelů internetu poskytnout velmi rychlou odezvu. Spolehlivé servery jsou tak v této oblasti nezbytností a je jedno, zda se jedná o rackové řešení nebo o klasický case server.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 × five =