Jak vybrat mobilní telefon

Pro některé z nás, kteří sledujeme nejnovější trendy v mobilních telefonech a čteme recenze na každou novinku není problém vybrat pro sebe ale i pro ostatní ten správný mobilní telefon. Avšak pro člověka, který je dlouho majitelem nějakého staršího “kousku” a novinky ze světa mobilních technologií ho nechávají chladným může mít při výběru telefonu problém. A proto jsem se rozhodl napsat rádce, který pomůže všem, kteří se v sortimentu mobilních telefonů příliš neorientují.

Pro koho telefon bude?

To je základní otázka, kterou si před nákupem musíte položit. Jiný bude mobil pro dědečka s babičkou a jiný koupíte 12 cti – leté školačce a jiný zase pro manželku. V podstatě každá skupinka má svá kritéria, která si níže rozebereme.

Pro školáky a školačky

nokia_100Kategorie prvňáčků a druháčků ať už jde o holčinu či kluka vyžaduje především telefon jednoduchý. V první třídě se děti učí teprve číst a tak netřeba kupovat hned drahý „dotykáč“, ale úplně stačí třeba Nokia 100, Samsung E2252 nebo jiný jednoduchý model. Děti v tomto věku již možná budou chtít poslouchat hudbu a to telefony umožňují.

Velmi je však potěšíte, pokud bude telefon barevný. Např. model Nokia 112 nebo 113 nabízí dost barevných variant z kterých vyberete tu nejlepší barvu pro vaši ratolest.


Na druhém stupni

Pro školáky na druhém stupně však již nejsou výše popsané telefony “IN” Nezapomínejte, že dítě na druhém stupni bude chtít hlavně poslouchat hudbu, připojit se na Facebook, pokecat na IM messangeru s kamarády či poslat email. A především rodiče: Telefon musí mít dotykový displej jinak vaše dítě nebude “IN” a bude chodit se sklopenou hlavou.

samsung_starNemusíte však kupovat telefony drahé. Úplně postačí doprodávaný Samsung Star s cenou kolem 1 500 Kč nebo hit poslední doby LG T3 Dual SIM s cenou kolem 1600 Kč. Případně nějaký model od Nokia např. model Asha 305 nebo 306. Tyto telefony nemají chytrý operační systém, ale umožňují téměř to stejné, co chytré telefony. Barvy zde už volíme decentnější zejména pro kluky, holky asi fialová či růžová barva neurazí ani v tomto věku.

Na střední…

Dostáváme se do kategorie chytrých alias Smart telefonů, především s operačním systémem Android. Proč zrovna musí mít mobilní telefon Android? Aby váš teenager mohl být cool potřebuje si upravit plochu obrazovky dle svého, nahrát si do sony_xperia_mirotelefonu řadu aplikací, hrát hry, které paří kamarádi ve škole a současně se telefon hodí i na nějaký ten dokument nebo jako čtečka knih (i když tedy velmi nepohodlná). Říkáte si, že to asi bude drahé? Ale kdepak nemusí vůbec.

Můžete zabrousit do kategorie levných smartphonů. Doporučujeme třeba Alcatel One Touch 903 nebo LG Optimus L3. Oba pořídíte do 3 tisíc korun. Od Samsungu by to mohl být malý Galaxy Pocket s cenou okolo 2 500 Kč případně o něco dražší Samsung Galaxy Mini. I zde se s cenou vejdete do 3 tisíc korun.

Nokia bohužel chytré telefony v této cenové kategorii nenabízí. Chcete – li se s cenou pohybovat okolo 5 tisíc korun můžeme doporučit například Sony Xperia Miro, Alcatel OT 993D nebo například Samsung Galaxy Ace, který už patří mezi dobře vybavené chytré telefony.

Mládež se chce bavit – pořizovat snímky a videa, sdílet je a bavit se u nich. Proto doporučujeme telefon s fotoaparátem, jehož rozlišení je aspoň 3MPx, lépe však 5 MPx.

samsung_galaxy_miniCo se týká barev tak zde již můžete narazit na oříšek. Některé slečny mohou být dámy, které osloví bílá barva a růžová by jim připadala hloupá. Pro kluky – teenagery je zpravidla stejně jako pro dospělé muže černá nebo stříbrná. Růžovou byste potěšili jen některé…Při výběru barvy telefonu se ukáže jak moc znáte své dítko.

Pro manželku

Víte proč ženy mají rády muže? Protože mají rády jednoduché věci. Tak to aspoň vidí ženy, ale je dobré se tohoto hesla držet při alcatel_ot_810výběru telefonu. Ženu, která se nezajímá o novinky mobilních telefonů každý den asi neohromí 4 jádrový procesor nebo displej s HD rozlišením. Daleko více ji však zaujme design.

Například Samsung Galaxy Ace barva La Fleur je pokryt ornamenty květin a jeho vzhled je přímo ženský. Avšak ještě více stylový a dámský je Alcatel One touch 810, který se stane skvělým doplňkem kabelky vaši ženy či přítelkyně. Pokud však budete chtít být velkorysý a váš dárek má být přímo DAR neváhejte a sáhněte po Samsung Galaxy S III Mini nebo Sony Xperia J nebo Xperia E, která však teprve na českém trhu bude v prodeji.

samsung_galaxy_aceNokia Lumia 610, kterou nyní jako doprodej pořídíte za skvělé ceny kolem 4 tisíc by také svým designem neurazila snad žádnou ženu. Pro ženu technicky nadanou nezapomeňte, aby byl mobilní telefon vybaven aspoň 5 MPx fotoapátem, hodí se i navigace s GPS.

Pro muže

V této kategorii je velmi obtížné radit, protože je spousta mužů, kteří se zajímají o IT, či nové trendy a těm udělá radost našlapané „čtyřjádro“ a s nejnovější verzí Android a aspoň 8 MPx fotoaparátem. Přednost v tomto případě má také velký displej s vysokým nejlépe Ful HD rozlišením. A jaké modely můžeme nokia_lumia_920doporučit? Třeba Samsung Galaxy Note II, Samsung Galaxy S III, Nokia Lumia 820 nebo Lumia 920 nebo budoucí Sony Xperia Z.

Pro jiné muže bude “stačit” dvoujádro. Muži jsou hračičkové a proto volte Android, který umožňuje si telefon nastavit dle svého nebo i přefleshovat na jinou verzi ROM či zcela na jiný systém.

Barvy zpravidla černá, max. stříbrná. U barevných modelů Lumia jsem se setkal také s tím, že muži požadovali žlutou nebo červenou, avšak myslím, že je to jen menšina.

Poslední radou co muži na telefonech oceňují je zpracování. Levně vypadající plasty muže netáhnou, ale hliníková bytelná konstrukce to je už něco jiného. Muže turisty nadchne, pokud telefon bude outdoorový např. model Sony Xperia Go, který výdrží i nějakou tu minutu ponořená ve vodě aniž by došla k újmě.

Máte – li doma vedoucího stavby, který se denně pohybuje v hlučném terénu a každý běžný mobil zničí tak neváhejte a kupte značku Sonim. Jejich telefony vydrží nejen přejetí autem ale i pád z velké výšky a navíc mají extra hlasitý reproduktor.

Pro babičku s dědou

Poslední skupinkou jsou senioři. Naše babičky a dědové.Většinou mají mobil jen proto, že pevná linka je prostě drahá a chtějí být v kontaktu s „mladými“ Volíme buď aligator_a360telefony podobné těm, které koupíme dítěti do první třídy nebo pokud mají rodiče již problém se zrakem je ideální podívat se po značce Aligator.

Jejich telefony jsou vybaveny nejen displejem s velkými znaky, ale také velkou oddělenou klávesnicí, SOS tlačítkem pro případ nouze SMS locatorem a povětšinou i vestavěnou LED svítilnou, kterou aktivujete hezky po staru mechanickým tlačítkem.

Výběr podle ceny, parametrů a dalších kritérií

Různých prvků podle kterých lze vybrat mobilní telefon je opravdu hodně, avšak my jsem si popsali ten nejzákladnější. Dále se můžete zaměřit třeba na cenu, na parametry a podobně.

1 thought on “Jak vybrat mobilní telefon”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 × 4 =