Jak vyfotit měsíc?

Pomineme li to, že na focení měsíce nebudeme používat telekonvertor, ale jen obyčejný foťák, který umožní manuální nastavení je focení měsíce poměrně snadná věc.

Ideální je samozřejmě fotit měsíc, když je co nejblíže naši straně zeměkoule. Jinými slovy, když je co největší. Zda chcete fotit za úplňku nebo ve fází jeho dorůstání nebo naopak ubývání je na vás.

Stativ potřebujete

A jsme tam, kdy vždycky. Stativ, to je základ veškerého dobrého focení. Scott Kelby ve své knize doslova píše “Ožeňte se se svým stativem” a příliš nepřehání. Takže stabilní DSC_0010stativ se vám bude na focení měsíce hodit. Ideálně je opět mít drátovou nebo bezdrátovou spoušť, abyste fotoaparát nerozhýbali zmáčknutím spouště. Jestli nemáte ani jedno tak si vystačíte se samospouští. Funguje to také dobře, ale pohodlí vezme za své.

Manuální nastavení

Kompakt, který nemá manuální nastavení nedonutíte, aby nastavil hodnoty, jaké potřebujete. Nastaví si je sám. A to znamená ISO aspoň 1600 a vyvážení barev bude dost mimo, což ale přes šum na fotografii stejně nepoznáte. Budeme vycházet z toho, že máte přístroj, který umožňuje manuální nastavení.


Takže co nastavit?

Kamarádce bych poradil ISO 1600, ale vám radím ISO 100, nebo pokud máte možnost tak i ISO 50. Clonu si můžete nastavit na f16 a čas? Kolik byste mysleli? Měsíc je DSC_0010-1poměrně dobře osvícen, takže například s časem 1 sekunda byste pohořeli. Bude vám stačit 1/125 a uvidíte. Pokud budete mít snímek dost tmavý, zkuste například jen 1/80 a pokud naopak moc světlý vyzkoušejte čas 1/160.

Ideální objektivy

Ideální by byl zřejmě objektiv s dlouhým ohniskem a použití kvalitní 2x telekonvertoru. Tím byste dosáhli perfektního snímku měsíce přes celý průměr objektivu a nebylo by třeba snímek následně ořezávat. Většina z nás však tyto možnosti nemá a tak se spokojíme s objektivy, které už na fotoaparátech máme nebo s těmi, které můžeme použít. v mém případě 70-300mm.

DSC_0010_02Následně po pořízení snímku doporučuji udělat ořez a úpravy kontrastu na počítači. Technikou, kterou disponuji jsem pořídil snímky, které v tomto článku vidíte. Nic ohromujícího, na druhou stranu uvážíme li, že jde o běžnou výbavu nejsou snímky zase tak špatné 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 × four =