Jak vyfotit západ slunce

Dnes si malinko popíšeme, jak lze vyfotit krásný západ slunce. Není k tomu potřeba žádných speciálních dovedností, spíše si najít dobré místo, odkud bude možné západ slunce fotit a doufat, že se do západu slunce nevytvoří oblačnost, která by zacházející sluníčko mohla zakrýt a my bychom západ slunce nevyfotili. Na druhou stranu i oblačnost v západu slunce může být nádherná.

 

Příprava – než půjdete fotit

První věcí, kterou je potřeba udělat je najít vhodné místo. Nezapomeňte, že v různém ročním období zapadá slunce v jiný čas a na jiném místě, takže pokud jste si vyhlídli Snímek jsem záměrně již při focení podexponoval o -2EVmísto, kde zapadá slunce v zimě a rozhodnete se v létě fotit asi budete zklamáni. Vyjděte si na procházku do okolí na večer a pozorujte západ slunce. Nebrání ve výhledu třeba dům? Místo odkud budete fotit je třeba zvolit pečlivě.

 

Fotíme západ slunce

Když už máte vybráno místo je ideální vyčkat na den, kdy bude celý den modrá obloha a dostatečném předstihu se vypravit na předem vybrané místo, kde rozestavíte dočasný tábor. Postavíte stativ, na něj upevníte fotoaparát, a do ruky vezmete dálkovou spoušť. Když máte vše připraveno můžete se ještě na chvíli posadit a počkat až slunce začne klesat a slábnout. Ideální je počkat si na oranžově žhnoucí kotouč. Nikdy nefoťte slunce, když je ještě žhavé a žluté, mohli byste poškodit citlivý senzor vašeho přístroje. Nezapomeňte, že objektiv je v podstatě něco jako lupa a tak mohou být přímé sluneční paprsky například poledního slunce pro váš přístroj smrticí.

 

Jak nastavit fotoaparát?

Výhodou jsou samozřejmě zrcadlovky. Nastavte si ideálně velkou clonu např. 30. ISO samozřejmě na 100, fotoaparát nechte přepnutý na režim priority clony a především celou expozici podexponujte aspoň o 2 až o 3 EV stupně. Tím, že scénu podexponujete, získáte více dramatické snímky a nemusíte je následně v grafickém editoru již příliš upravovat.

Západ slunce - tentokrát méně podexponovaný. Všimněte si rušivých čar kolem slunce od letadel

Snímky pořizujte dle vlastního vkusu s různým ohniskem, pak si doma vyberete jeden či nejlepší. Krásně vypadá, když slunce už do půlky zapadlo a vy pořídíte snímek jen půlky slunce.  Dejte si jen pozor na čáry od letadel, které by mohli vést přes váš snímek, nepůsobí moc hezky.

 

Když mezitím přijdou mraky

Někdy se stane, že před západem slunce začne přibývat oblačnost. To ale nevadí. Zapadající slunce dokáže nádherně obarvit mraky a tím, že podexponujete snímky získáte Snímek mraků z západu slunce - podexponováno o -3EVvelmi dramatické snímky mraků. Ty lze pak ještě v editoru doladit tak, že působí opravdu zajímavým dojmem. Podaří se vám také zachytit mnohdy sluneční paprsky prosvítající přes mraky a to také není pohled, který byste vyfotili každý den.

 

 

Jeden den mraky vypadají takhle...

...a druhý den zase tahle

Další den je barevná tonina mraků úplně jiná

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

9 − six =