Která banka bez poplatků je ta nejlepší

Zvolit si banku, která vám vyhovuje po všech stránkách není žádný problém. Bankovních ústavů je kolem 40 a každý má možnost volby. Avšak ne každý chce platit za vedení účtu, příchozí platby, či za tuzemské platební příkazy.

Když chcete banku, která je skutečně bez poplatků a ty se ani neskrývají pod hvězdičkou někde dole, pak se výběr docela tenčí. Sám vím o třech bankách, které mají skutečně vše (až na výběry z bankomatů, což se dá pochopit) zdarma. Je to Fio banka, mBank a Zuno. Všechny jsem tak trochu porovnal včetně ovládání a uživatelského komfortu, včetně spořících účtů které nabízí a včetně půjček. Která z nich je nejlepší?

Fio banka

První bankou v našem seznamu je Fio banka. Nabízí zdarma vedení účtu, příchozí i odchozí platby, stejně tak trvalé příkazy. Platíte jen za výběry z bankomatu kartou a tím fio_01to končí. Fio nabízí karty společnosti Mastercard. Velké plus má banka za prvních 10 výběrů z bankomatů Fio banky zdarma. To je jeden z velkých bonusů. Pokud utratíte kartou u obchodníků více jak 4 tisíce korun budete mít další měsíc jeden výběr i z cizího bankomatu zdarma. Výběr z jiného bankomatu vás vyjde na 30 Kč za jeden.

 

Spoříš, spořím, spoříme

Spořící účty jsou dnes v módě, každý chce spořit své peníze a tak není divu, že banky nabízejí spořící účty jako součást běžných účtů. U Fio banky si můžete také zařídit spořící účet. Úroková sazba činí 0,6%. Úročení docela malé, na druhou stranu i k tomuto spořícímu účtu získáte zdarma platební kartu.

 

Internetové bankovnictví

Není snad již banky, která by neposkytovala obsluhu banky přes internet. Fio banka není výjimkou. Avšak musím říct a můžete dle přiložených printscreenů posoudit sami fio_02že Fio banka je co se týká grafiky daleko za ostatními. Dokonce i eBanka, která již neexistuje měla v době svých začátků dle mého propracovanější a přehlednější internetové bankovnictví. Za toto má banka ode mne velké mínus.

 

Půjčky

Fio banka nenabízí klasické půjčky. V nabídce najdete kontokorenty, hypotéky, podnikatelské úvěry, úvěry na obchodování a úvěr na měnu.

Shrnutí

Vedení účtu zdarma
Příchozí a odchozí platby zdarma
Vydání a vedení platební debetní karty zdarma
Prvních 10 výběrů v bankomatu Fio zdarma
Výběry z jiných bankomatů 30 Kč
Spořící účet – úrok 0,6%
Půjčky nenabízí

 


mBank

Banka, která v současné době rozjela kampaň na akvizici nových klientů. Vyplnění internetové žádosti o účet je poměrně snadné a přehledné. Do několika dnů volal kurýr, mbank_01přivezl smlouvu a do 3 týdnu pak dorazila platební karta. Vedení účtu i příchozí a odchozí platby včetně trvalých příkazů jsou zdarma. Za mBank stojí silná finanční skupina Comerz bank. Vydání bezkontaktní platební karty s NFC je zdarma stejně tak jako vedení karty zdarma.

Platby kartou jsou odstupňované. Pokud vaše platby u obchodníků nepřesáhnou 1999 Kč měsíčně máte 3 výběry z bankomatů v měsíci za 9 Kč a další za 35 Kč. Pokud se však výše bezhotovostních transakcí provedených kartou bude pohybovat cca od 3 do 4 tisíc jsou podmínky následující: 2 výběry v měsíci zdarma, třetí výběr za 9 Kč a další výběry za 35 Kč.

 

mBank pro spořílky

společně k běžným účtem si u mBanky můžete zařídit spořící účty eMAX a eMAX plus. K účtu eMAX ziskáte za poplatek 100 Kč i kartu Visa Classic, vedení karty je pak zdarma. Účet se chová jako běžný s tím, že se úročí úrokovou sazbou 0,4%. S účtem eMAX plus získáte úrok 2% má však podmínku. Musíte vykonat kartou měsíční obrat 4 tisíce korun. Obraty za jednotlivé karty i k běžnému účtu se sčítají. Pokud podmínku nesplníte čeká vás úroková sazba 0,5% ze zůstatku. Zvýhodněná úroková sazba 2% je platná do částky 100 tisíc.

 

Internetové bankovniství

Slušné, přehledné, rychlé. Oproti Fio bance vás nezaskočí starý design a staré zpracování. Pohyb v účtu je tak nějak intuitivní bez nutného zkoumání kde co najdete. Stejně tak jsou koncipovány stránky banky, kde jsem hledal informace pro tento článek. Opět si můžete udělat obrázek na základě přiložených printscrenů.

 

Půjčky

mPůjčka nabízí vedení uvěrového účtu zdarma. Zdarma je i mimořádná splátka nebo předčasné splacení celého úvěru a banka vám online je schopna vaši žádost posoudit do několika minut. Nemusíte osobně navštívit banku všechny dokumenty podepisujete elektronicky. Nad 100 tisíc je vyžadován souhlas manželka či manželky. Maximálně mbank_02si můžete půjčit až 500 tisíc. Doba splatnosti je od 12 do 60 měsíců. Za poskytnutí úvěru zaplatíte 1,5% z poskytnuté částky, avšak nyní má mBank akci s nulovým poplatkem za uzavření smlouvy. Akce je platná do konce ledna. A jaké jsou úroky? Úrokové sazby začínají na 8,9% a pohybují se až do 18,9%. Jaký bude váš úrok, zjistíte až jakmile zažádáte o půjčku.

 

Shrnutí

Vedení účtu zdarma
Příchozí a odchozí platby zdarma
Vydání a vedení platební debetní karty zdarma
První tři výběry za 9 Kč, další za 35 Kč
Spořící účet eMAX úrok 0,4%, eMAX plus 0,5% a v případě obratu 4 tisíce na kartě 2%
Půjčky od 10 do 500 tisíc s úrokem od 8,9 až 18,9%

 

Zuno

Nakonec jsem si nechal Zuno banku. Možná i proto, že je ze všech tří uvedených bank nejmladší. Zuno patří do skupiny Raiffeisen bank, takže je zde jistota stabilního finančního zázemí. Banka nabízí vedení účtu zdarma stejně tak veškeré platby příchozí i odchozí jsou zdarma. Debetní kartu Visa classic získáte také zdarma a stejně tak její zuno_1vedení. Když budete vybírat z bankomatu Raifky budete mít první výběr v měsíci za nula a další za 18 korun.. Z jiných bankomatů je poplatek za výběr nastaven na 28 korun.

 

Spoření se Zuno s úrokem 2,3%

Zuno nabízí 2 spořící produkty. Jeden klasický, který se úročí denně, což je jedna z mála bank, která denní úrok nabízí úrokovou sazbu 1,8% a tento úrok není ničím podmíněn, prostě jej máte. Druhým produktem je spoření plus, kde získáte 2,3% za předpokladu že celý měsíc nevyberete z tohoto účtu žádnou částku. Pokud ano, nedostanete úrok žádný, ale v dalším měsíci již klidně nárok mít můžete. Úrok 2,3 procenta měsíčně je vůbec jeden z nejvyšších na trhu, pokud budeme brát v úvahu bankovní sektory.

 

Internetové bankovnictví

Dle mého soudu z dnes popsaných tří bank nejlepší. Nejvíce přehledné, jednoduché na obsluhu prakticky s jednou vadou. Tou je, že spořící účty jsou jen virtuální to zuno_2znamená, že nemají svá vlastní čísla účtů, což může být pro někoho problém. Graficky vypadá Zuno banka opravdu hravě a sympaticky, ostatně můžete posoudit dle přiložených print screenů.

 

Zuno půjčka

Vzít si půjčku u Zuno banky je snadné stejně jako v mBank jen na posouzení vaši žádosti čekáte 5 pracovních dní, ale zase nemusíte mít souhlas manželky ani na částku 300 tisíc. Stačí jen  potvrzení ze zaměstnání, které naskenujete a zašlete elektronicky do vašeho internetového bankovnictví. Půjčku můžete získat od bankou propagovaných 6,9% až do 17,9%  Mohu sám posoudit s doslechu a říct, že půjčka 300 tisíc byla ceněna na úrok 7,8%, což je velmi slušné a docela se to blíží tomu, co propaguje banka.

 

Shrnutí

Vedení účtu zdarma
Příchozí a odchozí platby zdarma
Vydání a vedení platební debetní karty zdarma
První z bankomatu Raiff na 0, další či jiné výběry z cizích bank 38 Kč
Spořící účet spoření 1,8% a spočení plus 2,3% s podmínkou nevybrat v daný měsíc
Půjčky od 10 do 500 tisíc s úrokem od 6,9 až 17,9%

 

Kterou banku tedy zvolit?

Každá z třech popsaných bank má něco dobrého. Nejraději bych nakombinoval bezplatné výběry z bankomatu od Fio s bezkontaktní kartou od mBank a celé bych to ovládal v rozhraní Zuno banky J A co vy, které bance dáváte přednost?

 

4 thoughts on “Která banka bez poplatků je ta nejlepší”

    1. Já jsem sice u ČS, kam jsem přešel z Raifky, ale mám i jako vedlejší účet v Zunu. A asi bych ho volil i jako hlavní účet, snad časem :-). Jinak díky za komentář, snad tě poteší, že jsi byl první :D.

    1. Air banka je určitě super pro užívání jako běžný účet. Jejich úrokové sazby na spořícím účtu nic moc a stejně tak pokud si peníze chcete půjčit. Oproti tomu se mi líbí, že za 100 Kč měsíčně máte zdarma jak SMS o pohybu na účtu, tak i výběry ze všech bankomatů. To hodnotím kladně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 × 1 =