Lehké čtení pro začátečníky

Dnes si nebudeme říkat o tom, jak vyfotit něco, ale řekneme si spíše o knihách, které jsou vhodné pro začínající fotografy. Článek především zaměříme na “odzkoušené” knihy Scotta Kelbyho

Výběr je velký

Ano, je to pravda výběr je opravdu velký a díky bohu za to. Nejste limitováni ničím jiným než penězi. Můžete nakoupit knihy, které vás budou nutit číst o historii fotografování, zdlouhavě vám budou vysvětlovat co je clona a co je čas a expozimetr a budou vám nutit učit se tabulky a spoustu dalších “důležitých” věcí , takže po přečtení takové knihy asi s focením seknete protože je to fakt nuda.

scott_kelby_dig_foto_1Kniha Digitální fotografie

Autor knihy resp. všech 3 dílů je Scott Kelby. Scott je americký fotograf, který má za sebou několik ocenění, výstav atd a který nyní pořádá po Americe různé workshopy, které jsou velmi žádané. V prvním dílu zjistíte základy fotografování se zrcadlovkou – autor předpokládá, že jste majiteli zrcadlovky Nikon nebo Canon. Zjistíte na konkrétních příkladech jak fotoaparát nastavit včetně obrázků nastavení, jak jej vlastně držet v ruce. Dále dostanete tipy na zajímavé stativy a další příslušenství.


Nutno dodat, že se tato kniha stala celosvětovým bestsellerem a Scott Kelby jednim z nejprodávanějších autorů digitální fotografie.

Nudit se nebudete

Scott Kelby je šprýmař a čtení vás bude bavit. Jeho vtipné poznámky k různým i všedním věcem vám dají odpočinout od různých fotografických termínů, které ale Scott stejně příliš nepoužívá. Spíše vám to názorně vysvětlí, laicky podobně jako byste si vyšli se Scottem fotit a ptali se ho: “Ty Scotte, co se stane, když udělám tohle, nebo jak mám vyfotit tohle, jak si mám nastavit foťák” a Scott jde a velmi rád vám danou věc vysvětlí. Toto přirovnání není z mé hlavy, sám jej používá v celé knize a myslím, že oprávněně

Digitální fotografie díl 2 a 3

V druhé a třetí knize Scott již rozebírá daná témata, ukazuje jak si zařídit ateliér, a ještě více rozebírá práci s bleskem a přitom vás vtipně upozorňuje, že přepokládá, že jste četli jeho první či druhý díl a proto danou věc již nepopisuje do podrobností a jak sám říká – láká vás abyste si případně knihy dokoupili. Vy ale, pokud jste začátečníci začněte prvním dílem a první kapitolou knihy digitální fotografie. Po scott_kelby_dig_foto_3přečtení knihy nebudete chtít spustit fotoaparát z ruky a dosáhnete lepších výsledků. Při psaní tohoto článku jsem zjistil, že již existuje díl 4, který si nenechám ujít a na který později napíšu celou recenzi.

Ačkoliv to nyní zní jako šílený marketing hovořím tak z vlastní zkušenosti. O té si můžete přečíst dále.

Vlastní zkušenost

Když jsem dostal knihu “Digitální fotografie” poprvé do ruky měl jsem svou zdrcadlovku asi týden nebo 14 dní a o focení věděl jen to, že se už nefotí na film ale na paměťové karty, věděl jsem to je objektiv a co spoušť. Začal jsem tedy knihu Scotta Kelbyho číst a po pár stránkách jsem si ke čtení vzal svůj foťák a zkoušel jsem nastavit to, co Scott ukazuje na svých obrázcích.

Začal jsem fotit v polohách, které popisuje, způsobem jaký popisuje,   v nastavil jsem si fotoaparát do režimu priority clony, zjistil jsem co nastavit, když chci, aby bylo ostré vše a co naopak když chci ostrou jen část obrazu. Naučil jsem se jak ostřit a co nastavit pro konkrétní scénu. Chodil jsem po venku a ono to opravdu fungovalo.

Neváhal jsem a koupil jsem hned druhý a třetí díl digitální fotografie a opět jsem se dověděl skvělé novinky, které mi předtím zůstaly utajeny a učil jsem se dál.

v průběhu let jsem v knihách hledal například před focením mé první svatby jsem si pročetl kapitolu jak fotit svatby atd. Neustále se k těmto knihám vracím, protože mi vždy po znovu přečtení přinesou něco, co jsem zapomněl a nedělám to. Scott Kelby prostě píše dobře o čem jsem se přesvědčil, když jsem zakoupil jeho knihu úprav digitální fotografie ve photoshopu. A i tam dokázal pobavit a nadchnout pro další práci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

13 − 4 =