Letos jedem lyžovat do Francie

Léto nám pomálu končí, většina z nás má již letní dovolené za sebou a milovníci lyžování se již pomalu začínají poohlížet po nějaké té pořádné lyžovačce. Stejně jako my. Od moře jsme již týden doma a už si plánujeme nějaké to zimní vyžití. V plánu máme Alpy, chceme si pořádně zalyžovat a hlavně si to užít. Při vší úctě k našim horám, u nás nebude nikdy takový komfort, jako v již zmíněných Alpách. Jedná se nám především o délku sjezdovek, jejich úpravu a v neposlední řadě sněhové podmínky. Poslední dobou naše zimy nestojí za zmínku, všichni víme, jaká je to bída.

Za sněhem do Francie

Už je to pěkná řádka let, kdy jsme vyjeli za lyžováním do Alp, konkrétně do Itálie. Nyní jsme chtěli vyzkoušet rakouské Alpy, ale stále slyším lepší a lepší reference na lyžování v Alpách francouzských. Skvělé sněhové podmínky, dlouhé upravené sjezdovky, nádherně modrá obloha a hlavně lyžování bez front u vleků. Vždy mě na tuzemských svazích iritovalo zdlouhavé čekání na vlek, kdy jsem z celého dne lyžování třetinu prostál u vleku.

Jelikož chci mít zimní dovolenou vyřešenou co nejdřív, předběžně jsem vybral několik středisek ve francouzských Alpách, která by připadala v úvahu.

Tignes


Tignes je středisko nacházející se v Savojských Alpách, které se skládá ze tří částí – Le Lavachet, Le Lac a Val Claret. Lyžuje se v nadmořských výškách od 1550 m a délka sjezdových tratí je 150 km. Na výběr máte z rozmanitých profilů sjezdovek, středisko si oblíbí jak začátečníci, tak i pokročilí lyžaři. Strádat nebude ani kamarád, který je vášnivý snowbordista a to díky snowparku ve ValClaret. Středisko nabízí i mimolyžařské aktivity, jako je bowling, kulečník, či služby různých wellness center.

 

La Plagne

Pro lyžování rodin s dětmi je středisko La Plagne přímo dělané. Lyžuje se tu v menší nadmořské výšce (od 1200m), na 225 km sjezdovek. V La Plagne je 108 lanovek a sposta zelených a modrých sjezdovek, které jsou vhodné především pro děti. Já jsem průměrný lyžař, proto bych se přikláněl právě k této lokalitě a to díky dostatku středně těžkých sjezdovek.

Les Menuires

Les Menuires nabízí kvalitní lyžování na 160 km sjezdovek a navíc i 28 km kvalitně upravených běžeckých tratí, což by jistě ocenil můj další kamarád, který je univerzální. Rád si zajezdí na překrásných svazích, ale i se rád pokochá okolní přírodou s lyží běžeckých. Zde se lyžuje v nadmořských výškách 1400 – 3200 m. I v Les Menuires je postaven snowpark a sjezdovky všech obtížností.

les-menuires_mapka

Alpe d´Huez

Středisko Alpe d´Huez se nachází 60 km od Grenoblu a stejně jako Tignes leží v Savojských Alpách. Díky slunečnímu svitu, který dosahuje až 300 dní v roce si vysloužilo přezdívku Sluneční ostrov. Dominantou Alpe d´Huez je 3330m vysoký vrchol Pic Blanc, na kterém se lyžuje i v červenci. Středisko nabízí krom 250 km sjezdových tratí i 50 km upravených tratí běžeckých. A díky permanentce Grande Galaxie VISALP získáte přístup i do sportovního centra, ve kterém na vás čeká na 26 sportovních aktivit.

Chamonix

Tohle olympijské městečko (OH 1924) je rájem všech lyžařů, kteří mají rádi adrenalin. Pokud rádi jezdíte ve volném terénu, Chamonix je tím pravým místem, kde se můžete pořádně vyřádit. Zejména sjezd Vallée Blanche o dělce 20 km volnou přírodou je tou pravou třešničkou na dortu. Krom této lahůdky Chamonix skrývá 110 km sjezdovek a 42 km běžeckých tratí.

chamonix4
Chamonix

Les 2 Alpes

Středisko Les 2 Alpes vzniklo spojením dvou vesniček na úpatí Pic de la Meije. 225 km sjezdovek poskytuje komfort jak milovníkům lyží, tak i snowbordistům, kteří mají navíc k dispozici i snowpark. Můžete si vyzkoušet i jízdu na bowlích, nebo ve volném terénu.

Tyhle tři tipy jsem rozeslal kamarádům, takže snad se na něčem dohodneme. Už se začínám i pomalu těšit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

9 − 4 =