Na lyže do Herlíkovic

Nadcházející víkend slibuje teploty pod nulou se spoustou sněhu, která přes noc napadla. To přímo svádí vyrazit někam na lyže. Pokud jste z Prahy nebo okolí bude pro vás cesta do Herlíkovic záležitost na hodinku a půl.

Autem z Prahy

Ideálně pokud zvolíte směr Černý most, Mladá Boleslav, Stará Paka, Jičín a Vrchlabí a jste na místě. I přes poměrně prostorné parkoviště doporučuji přijet brzy. Skiareál  se rozkládá pár desítek metrů od parkoviště, cca 4 minuty pěší chůze v přezkáčích od první kotvy. O něco výše je umístěna dolní stanice 4 sedačkové lanovky Žalý.

Ski areál Herlíkovice + Bubákov

Poměrně velký areál nabízí 2 kotvy, 3 pomy a 2 čtyřsedačkové lanovky. Jednotlivce a rodiny bez malých dětí asi nejvíce bude zajímat 4 sedačková lanovka na Žalý (v blízkosti pěkná rozhledna). Pak se můžete spustit dolu po Rodinné sjezdovce, herlikovice_03která je dlouhá 1400 metrů. Obtížnost této sjezdovky je červená Nebo po pár sjetých metrech odbočíte doprava na černou, která je z počátku opravdu černá, později se mění na červenou.


Rodinná sjezdovka je poměrně příjemná, jen v začátku se nepříjemně svažuje na levou stranu do lesa. Je tedy lepší jet po horní straně sjezdovky.  Tato sjezdovka má dvě krátké místa, kde je poměrně velký sešup dolů, který v případě ledové plotny není zrovna příjemný.

Jestli  si nejste jisti v kramflecích doporučuji spíše sjet na Bubákov, který je v bezprostřední blízkosti a lze tam pohodlně dojet na lyžích pouhým odbočením z rodinné sjezdovky. Bubákov je dlouhý 800 metrů a 3/4 jsou velmi volné a nabízejí ideální možnost pro výuku lyžování, která se tam také koná. Poslední čtvrtka je červená a je poměrně prudká za předpokladu, kdy už vás bolí nohy. Avšak pokud si vystačíte s pomalou pomou nemusíte tuto poslední část sjíždět a můžete vyrazit opět nahoru. Na Bubákově najdete také 4 sedačku.

Dále zde máme Severní svah se stejnojmenným názvem. Tento osobně moc v lásce nemám. Jednak mě nebaví jezdit na kotvě a jednak mi trať připadne vždy dost zledovatělá a úzká, což je fakt. Oproti jiným je na šířku méně než poloviční. Nevyhnete se ji však, pokud se vám nebude chtít vyšlápnout mírný kopeček k lanovce Žalý.

Ski areál Herlíkovice nabízí 12 tratí, ale vždy se jedná o modifikace již zmíněných tratí. Je zde také snowboard park a pak pro děti, který je velmi hezky vytvořen

herlikovice_02Večerní lyžování

Oblíbené večerní lyžování můžete provádět na Severní nebo na Bubákově. Dle libosti. Večerko začíná od 18:00 a končí v 21 hodin

 

Půjčovny a občerstvení

Půjčovny jsou v Herlíkovicích rovnou 2. Jedna je hned u parkoviště a další pod severním svahem od pokladny nalevo. Je jen na vás, které dáte přednost. Vedle půjčovny pod sjezdovkou je umístěna i lyžařská škola pro děti i dospělé.

Nemusíte se bát, že byste v Herlíkovicch trpěli hladem a žízní. Stánky najdete u spodní stanice lanovky Žalý, dále jeden na sjezdovce Bubákov, kde vedle sjezdovky je velká restaurace s bufetovým prodejem hotových jídel a širokou denní nabídkou. Dále pak přímo na sjezdovce Bubákov objevíte další občerstvení. Pokud spíše dáváte přednost jídlu v hotelu nebo klasické restauraci můžete navštívit hotel Eden, který budete míjet po cestě z parkoviště nebo horskou chatu Sasanka, která leží u dolní stanice lanovky Žalý.

herlikovice_04Cena skipasu

Ceny skipasu jsou nastaveny relativně na normální české úrovni. Za celodenní skipas dáte 580 Kč a je platný po celém areálu. Slevy jsou pro junoory a děti nebo za vícedenní skypasy

Ubytování

Pokud pojedete na více než jeden den můžete využít ubytování u sjezdovky v Sasance nebo v hotelu Eden. Případně na protějším kopci jsou další penziony, které však jsou už malinko z ruky.

Kvalita sjezdovek je hodně souvislá s aktuálním počasím. Nelze ji tedy hodnotit ani o ni psát. Stejně tak počet lidí a případně fronty na vleky a lanovky. Asi jako všude jinde. V týdnu celkem pohoda, nečekáte, sjedete dolů a hned frčíte lanovkou nahoru. O víkendech si možná 5 minut postojíte ve frontě, ale nejde o nic vážného.

Jestli se do Herlíkovic vypravíte, dejte nám vědět, jak jste byli spokojeni.

Podívejte se na stránky skiareálu Herlíkovice

 

herlikovice_mapa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 × 5 =