Pozor na vyvážení bílé

A to nehovořím nyní o praní bílého prádla ale o pořizování kvalitních a barevně správně vyvážených snímků.

Nevěřte automatice

Všechny fotoaparáty umí nastavit vyvážení bílé automaticky. A zpravidla se jim to i daří. Avšak jsou případy, kdy automatika selže. Takový případ může nastat tehdy, spatne_vyvazenirozhodnete li se fotit sníh, portréty v syté jarní zeleni nebo při pořizování nočních snímků.

Můžete mít sníh modrý nebo šedý a noční fotky do modra nebo moc do žluta a zelená kůže osob focených na portrét také dokáže docela solidně zkazit snímek.

Jak vyvážit bílou

U kompaktů se spíše setkáte s různými režimy, jako je sníh, pláž a podobně. Tyto režimy by měly mít nastaveny teplotu barev optimálně. Pokud váš přístroj umožňuje měnit vyvážení bílé dle symbolů – zpravidla jasno, zataženo, zářivka, žárovka – využijte toho. Výrobci fotoaparátů vědí kolik Kelvinů má denní světlo a kolik zase žárovka, takže se nebojte měnit vyvážení bilé v závislosti na prostředí

 

Pokud tedy víte, že vás fotoaparát umožňuje manuální nastavení bílé, tak najděte rychle něco bílého a nevadí, když to bude bílí svetr manželky a pořiďte snímek ve spatne_vyvazeni_bilespeciálním modu nastavení. (pomůže váš manuál k přístroji) Tím vyvážíte barvy na aktuální světelné podmínky POZOR! Jakmile se světelné podmínky změní musíte přenastavit vyvážení bílé jinak opět fotíte špatně a vaše snímky budou s barevným nádechem, který se vám ve většině případů nebude líbit.

 

RAW vás zachrání

Fotit do RAWu umožňují zpravidla jen drahé kompakty a běžně zrcadlovky. Snímky jsou v RAWu neupraveny a lze říci, že jde o surová data. Mají však jednu výhodu. Vyvážení bílé (kromě dalších parametrů) nastavíte až v editoru takže pokud budete fotit v místech kdy byste se z nastavování bílé zbláznili použijte RAW a užívejte si bezstarostného focení.

 

Pro potřeby sepsání článku jsem stáhl fotografie v tomto článku z google.com. Ne že bych nikdy nevyfotil snímek se špatným vyvážením, ale pokud se tak stane tak jej ihned mažu.

Nezbývá než popřát dobré světlo 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

8 − 8 =