Proč je potřeba jezdit s autem pravidelně do servisu?

Automobil je pro mnoho z nás důležitým pomocníkem při každodenních povinnostech i volnočasových aktivitách. A pro řadu lidí je vozidlo dokonce zdrojem obživy. Je proto potřeba věnovat mu náležitou péči.

V první řadě je nezbytné zmínit, že STK zdaleka nenahrazuje návštěvu autoservisu. Vše, co STK kontroluje, je totiž to, zda je vaše auto dostatečně bezpečné pro pohyb v silničním provozu. Jedná se tedy pouze o kontrolu nutného minima, nikoliv plnohodnotné seřízení vozidla.

Technická kontrola vozidla navíc pouze upozorní na stávající problémy a neodhalí potenciální potíže způsobené například opotřebením některých součástek.

Snaha ušetřit může přijít draho

V kvalitním autoservisu vám naopak pomohou zavčas odhalit všechny případné potíže, takže budete mít dostatek času se podle toho finančně i časově zařídit. Z krátkodobého pohledu se může zdát návštěva autoservisu jako finančně náročná záležitost, vždy je ovšem potřeba sledovat náklady v delší časové perspektivě.

https://wikimedia.org

Kvůli některým opravám je lepší obrátit se na profesionální mechaniky v autoservisu.

Neservisovaná vozidla mívají mnohem vyšší spotřebu paliva, protože neseřízené komponenty auta nepracují ani zdaleka tak efektivně, jak by měly. I zdánlivé maličkosti, jako je nízký stav oleje, totiž mají značný vliv na výslednou spotřebu vašeho automobilu. Návštěva autoservisu vám tak nakonec peníze spíš ušetří.

Samozřejmě existuje celá řada úkonů, se kterými si průměrně zručný řidič poradí sám – například kontrola tlaku pneumatik bez ohledu na značku pneu nebo změření hladiny oleje v motoru. Přesto je ale jednoznačně přečíslí počet zákroků, ke kterým je potřeba ruka profesionála a speciálního vybavení.

https://wikimedia.org

Nedělejte ze sebe ani svých blízkých figuríny nárazového testu.

Bezpečnost je vždy na prvním místě

Mnohem důležitější než pár ušetřených korun, je však vaše bezpečí za volantem. A tím si můžete být jistí jedině tehdy, když servis svého vozidla svěříte odborníkům. Při vlastnoruční kutilské opravě motoru totiž riskujete nejen život auta, ale i svůj vlastní. Zkušený mechanik navíc s předstihem odhalí součástky zralé na výměnu, včetně těch, které jste možná přehlédli. Včas vás tak upozorní, že je čas na výměnu sjetých pneumatik, ať už dáváte přednost gumám Barum nebo Continental. Nemluvě o tom, že pravidelný servis vašeho auta a doklady o něm vám značně usnadní veškerá jednání s pojišťovnou.

Podtrženo sečteno – pravidelný servis se vyplatí. Šetří peníze, starosti, a především zvyšuje bezpečnost vás i vašich spolujezdců.

Description: Auto je pro mnoho z nás důležitým pomocníkem při každodenních povinnostech i ve volném čase. Ne každý řidič se ale podle toho chová.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

four × two =