Kreditní karty, pomocník každé rodiny

Kreditní karta je vlastně jakousi platební kartou, která je spojena s úvěrem u banky. Výše limitu je určena především výší příjmů žadatele a jeho platební historií. Platby pomocí kreditní karty probíhají stejně, jako v případě klasické platební karty vydávané k osobnímu účtu. Kreditní karty vydávají především banky, ale můžeme se setkat i s kreditními kartami vydaných nebankovními institucemi, především úvěrovými společnostmi.

Proč si kreditku pořídit

Vlastnit kreditní kartu neznamená vždy žít na dluh. Můžeme ji mít z jednoho prostého důvodu a to rezerva pro neočekávané výdaje. Pokud ji využíváme s rozumem, stane se dobrým pomocníkem v domácnosti. Na trhu se setkáváme s desítkami různých karet a každá z nich nabízí různé výhody. Bezúročná doba splácení se pohybuje v rozmezí 40 – 76 dnů. Tzn. že pokud  první den v měsíci kartou zaplatím, mám lhůtu 40-76 dnů (podle podmínek poskytovatele karty), kdy můžu půjčené peníze vrátit, aniž bych platil něco navíc. A taková půjčka zadarmo se jistě vyplatí.

Kde si zažádat

Nejlepší podmínky získáte vždy u svoji banky, ve které máte zřízen účet a chodí na něj pravidelně vaše příjmy. Banka tak může posoudit vaši platební morálku a na základě všech potřebných informací nabídnout maximální výši úvěrového rámce. Pokud neuspějete v mateřské bance, můžete zkusit štěstí v jiných bankách nebo nebankovních institucích. Potom ale musíte počítat s trochu horšími podmínkami, než u mateřské banky.

Žádost o kreditní kartu můžete podat v kamenné pobočce banky, online přes internet, nebo přímo ve svém internetovém bankovnictví. Poslední dvě možnosti vám ušetří spoustu času, ale výhodou osobního zažádání je možnost vyjasnit si všechny případné nejasnosti spojené s provozem karty.

Způsoby splácení úvěru

Každý měsíc banka pošle na vaši adresu vyúčtování neboli Výpis z účtu kreditní karty. Na něm naleznete všechny potřebné informace. Zjistíte kolik bylo čerpáno, výši minimální povinné splátky, výši splátky k využití bezúročného období, datum splatnosti. Dlužnou částku můžete splatit jednorázově, nebo si ji rozprostřít do několika měsíčních splátek. Podmínkou je však dodržení minimální splátky (5-10% z dlužné částky, liší se podle banky), která je, jak je psáno výše, uvedena ve Výpise z účtu. Splácet můžete prostřednictvím jednorázového příkazu, nebo i inkasem, záleží co vám víc vyhovuje.

Úročení úvěru

Úroční úvěrů z kreditních karet bývá někdy i vyšší, než u klasického spotřebitelského úvěru. Proto je nutné promyslet, na co peníze z karty použít. Pokud potřebujete nějakou větší investici, není na škodu zvážit, zda se vám právě spotřebitelský úvěr nevyplatí víc, než peníze z kreditní karty. Přehled kreditních karet a orientační výši splátek naleznete zde.

Výhody kreditních karet

 • finanční rezerva vždy po ruce
 • možnost splacení v bezúročném období (40-76 dní)
 • libovolná výše splátky při zachování minimální splátky
 • lze využít i v zahraničí
 • u některých bank možnost využití bonusů (x% z nákupů zpět)
 • nezávislost na osobním účtu
 • možnost pojištění pro případ nemožnosti splácet
 • pokud splácíte v bezúročném období, nestojí vás nic navíc

Nevýhody kreditních karet

 • v porovnání se spotřebitelským úvěrem vyšší úrok
 • měsíční poplatky při používání
 • nelze nahlížet online do správy karty, vyúčtování 1x měsíčně
 • zpoplatnění výběru z bankomatu


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × 4 =