Učíme se fotit zrcadlovkou krok 1. Základní pojmy

Tento seriál je určen všem, kdo uvažují přecházet z obyčejného kompaktu na zrcadlovku. V seriálu si budeme popisovat jednotlivé kroky k tomu, abyste se naučili pořizovat hezké snímky již velmi brzy po pořízení zrcadlovky.  Začneme zcela od začátku a to od základních pojmů s kterými se můžete ve spojení digitální zrcadlovka setkat.

Seriál budu dělit na jednotlivé kroky a to z praktického hlediska. Např. když v kroku číslo 3 budu odkazovat na postup z kroku číslo jedna budete hned vědět kam se vrátit. Samozřejmě na jednotlivé odkazy povede i link.

 

Krok 1. Základní pojmy

Již jsem začal psát o výběru zrcadlovky a objektivů když v tom jsem si uvědomil, že mnoho lidí třeba ani netuší jaký je rozdíl v balení, kde uvidíte napsáno jen „Body“ nebo u objektivu napsáno VR, či IS a třeba 18-55mm f4,5-5,6. Proto opravdu začneme základem na který v pozdějších dílech navážeme.

 

Rozdíl mezi zrcadlovkou a kompaktem

Někdo se může zeptat: A jaký v tom je vlastně rozdíl? Základních rozdílů je více.

 

Velikost čipu

Místo filmu se v digitálních fotoaparátech využívá takzvaný světlocitlivý senzor na který dopadá světlo. Čím větší je plocha tohoto senzoru tím lépe. Kompakty mají snímač Nikon D7000velmi malý a proto jsou snímky často zašuměné. Digitální zrcadlovky formátu DX již mají snímač mnohem větší. V našem dalším pokračování se budeme věnovat právě tento DX zrcadlovkám.

 

Pak jsou zrcadlovky takzvané Full Frame tedy plnoformátové, ceny začínají na 60 tisících a těmto se nebudeme věnovat. Ještě můžete narazit na velkoformátové, kde je velikost senzoru mnohonásobně větší než u Full Frame ale ceny se pohybují okolo půl milionu korun. My však stále zůstáváme u formátu DX, tedy v kategorii od 10 tisíc korun a je tak dostupný široké veřejnosti.

 

Průhledový hledáček

Mezi velké klady zrcadlovky aspoň z mého pohledu patří průhledový hledáček. Zrcadlovka vlastně funguje tak, že obraz resp. světlo putuje do objektivu a z něj na zrcadlo, kde se přes pentagonální hranol obraz otočí a „promítne“ v hledáčku. Vy tak vidíte nezkreslenou scénu především s věrohodnými barvami. Digitální kompakty buď žádný hledáček nemají, nebo mají digitální což je po zvyku na průhledový docela katastrofa, jelikož malý displej uvnitř nemá příliš velké rozlišení ani dobré podání barev.

 

Nikon D7000Možnost výměny objektivů

Oproti běžnému kompaktu mají digitální zrcadlovky (a nejen ty digitální) možnost výměny objektivů. Těch je celá řada a blíže se jim budeme věnovat v některém z pokračování tohoto seriálu.

 

Příslušenství

K digitálním zrcadlovkám existuje velká řada příslušenství. A teď zrovna nemyslím pouzdra a brašny ale třeba dálkové ovládání, filtry na objektivy, telekonvertory, makro kroužky, přídavné bateriové gripy, blesky a mnoho dalšího příslušenství.

 

Základní pojem „Body“

V překladu „tělo“, což je dost přesné. Jde o tělo zrcadlovky na které přidáte objektiv. U vyšších modelů můžete koupit tělo samostatně a dokoupit si objektivy dle vlastního uvážení, naopak u levnějších modelů jsou k mání jen takzvané sety, to znamená tělo + objektiv.

 

Měl bych upozornit na to, že jen samotné tělo, tedy Body vám je k ničemu, pokud si nekoupíte objektiv. Samotné tělo nedokáže fotit, k tomu právě slouží objektiv. Body by se dalo charakterizovat jako ta hlavní část na které najdete spoušť, displej a všechny ovládací prvky.

 

Základní pojem „Objektiv“

Tady se asi chytne více uživatelů, málokdo neví, co je objektiv. Je to v podstatě soustava několika čoček, kterými prochází světlo a dopadá na již zmíněný senzor fotoaparátu Set těla, dvou objektivů, filtru a dálkového ovládání k Nikon D7000nebo v případě analogu osvětlí filmové políčko po dobu otevření závěrky. Objektiv má také takzvané lamely. Ty slouží k tomu, když nastavujete clonu – postupně se uzavírají a nechávají jen malinkou skulinku kudy bude proudit světlo nebo naopak se otevírají.

 

V pokračování si vysvětlíme další pojmy jako je ohnisková vzdálenost, světelnost objektivu a pojmy IS, VR, objektivy v pevným ohniskem širokoúhlé objektivy, telezoomy a podobně

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

three × 5 =