Učíme se fotit zrcadlovkou krok 2. Vybíráme zdrcadlovku

V dnešním již třetím dílu se budeme věnovat výběru zrcadlovky. Těch je na trhu celá řada a spíše než značce budeme věnovat pozornost faktorům, které určí jaká zrcadlovka – a v jaké cenové hladině by pro vás mohla být tou pravou.

 

Jak často a co fotíte?

Asi první otázka na kterou by se vás měl správný prodavač zeptat. Když fotíte 4x do roka oslavy narozenin a vánoce nebudete potřebovat zrcadlovku za 150 tisíc, ale postačí vám základní model.

Zoom 70 -200 mm v porovnání s pevným objektivem 50mmAvšak pokud fotíte pravidelně třeba automobilové závody, lyžování nebo hokej budete potřebovat rychlé sekvenční snímání a se 4 snímky za sekundu asi nespokojíte. Naopak pokud budete fotit především portréty bude vám sekvenční snímaní 10 snímku za vteřinu k ničemu ale naopak využijete objektiv, který má nejlepší světelnost a umí krásný bokeh.

 

Fotím tak nějak všechno

To by mohla být vaše odpověď. Pokud přecházíte z kompaktu a nemáte s digitální zrcadlovkou žádné zkušenosti, doporučuji volit jeden ze základních modelů např. s univerzálním objektivem s ohniskem 18-70mm. Ten umožní pořizovat širokoúhlé záběry krajin a pořídíte s ním snímky i v divadle nebo v prostorách, kde není moc místa. S ohniskem 50mm již můžete krásně fotit i portréty a pokud „zazoomujete“ na maximální ohnisko 70mm budete si moci přiblížit i nějaké ten vzdálenější objekt. Nečekejte ale žádný telezoom, k těm se dostaneme později

 

Fotím především sporty

Jak jsem psal výše na sporty je dobrá digitální zrcadlovka, která má vysokou rychlost snímání. Když kolem vás projede auto na okruhu vysokou rychlostí potřebujete udělat co nejvíce snímků z kterých pak vyberete ten nejlepší. Ani lyžař nebude čekat, až vás fotoaparát uloží snímky na kartu a bude připraven pořídit další. Projede kolem a vy budete bez snímku. Při nákupu takové zrcadlovky počítejte ale již s cenou kolem 30 tisíc korun se základními objektivy. Pokud byste se focení sportů chtěli věnovat více, budete potřebovat také více velmi světelných objektivů a mnohdy i velký zoom nebo velké pevné ohnisko např. 300mm. U takových modelů objektivů jsou ceny v řadech statisíců.

 

Výrazné tonální řešení. Snímek kde se objevuje více druhu šediPředevším portréty

Jestliže vaše odpověď zní takto bude vás stačit klidně základní zrcadlovka s cenou 12 tisíc korun, ale uvažujte nad koupi objektivu s pevným ohniskem. Proč? Jelikož podání obrazu mají objektivy s pevným ohniskem mnohem lepší a prokreslenější než zoomovatelné objektivy.

 

Jsem laik a chci se naučit fotit zrcadlovkou

Možná že třeba nemáte konkrétní cíl focení, ale líbí se vám fotky ze zrcadlovky a chcete se s ní naučit fotit. V takovém případě doporučuji koupit základní zrcadlovku v setu s dvěma objektivy, které zpravidla pokrývají ohniska od 18mm až do 200mm, takže budete moci fotit všechno a všude.

 

Nezapomeňte na brašnu

Pro laiky je ideální brašnička v které si ponesou tělo s objektivem + další objektiv. Pokud se o focení budete zabývat více tak si jen s brašnou nevystačíte, protože budete mít 4 objektivy, blesk, stativ, spoustu různých filtrů a dalšího příslušenství í a budete potřebovat fotobatoh, kam svou výbavičku naskládáte. Navíc taková výbava už něco váží, takže je lépe ji nést na zádech než přes rameno.

 

Jakou značku?

Věčný boj mezi uživateli Nikonu a Canonu bude asi stálý a nebudu říkat, že lepší je ta nebo ona značka. Nicméně pokud se budete rozhodovat, jakou zrcadlovku si koupíte, resp. Jakou značku tak doporučuji právě Nikon nebo Canon. Můžete také narazit na zrcadlovky od Sony, ale vzhledem k tomu, že nejvíce návodů na internetu i v knihách je psaných pro dvě nejznámější značky Nikon nebo Canon tak doporučuji právě jednu z těchto značek. Volbu značky je dobré uvážit předem, protože objektivy nejsou vzájemně kompatibilní a pokud se rozhodnete přejít k jiné značce budete muset prodávat celou výbavu, kterou již máte konkrétné značky.

 

V dalších dílech se již budeme věnovat focení se zrcadlovkou konkrétních věcí. Budu předpokládat, že jste si zrcadlovku již koupili a nyní se s ní chcete naučit fotit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

7 + 1 =