Výkup papíru: důvody, postup a cena

V České republice se během jednoho roku vytřídí přibližně milion tun papíru. Mohlo by se to zdát jako velké množství, ale pravdou je, že v rámci třídění papíru máme ještě značné rezervy a značná část papíru končí v kontejnerech se směsným odpadem, i když by to vůbec nebylo nutné. Proč papír recyklovat a co to obnáší?

Důvody pro recyklaci papíru

Zbavit se nepotřebných dokumentů, knih, starých časopisů a nejrůznějších tiskovin je v rámci výkupu papíru snadné, navíc životnímu prostředí prospěšné. Papír je sice dobře dostupný, ale za jeho vznikem stojí velké množství dřeva a také energie. Každý list papíru je proto důležitý! Možné je však odevzdat pouze čistý papír, ovšem ne všechny druhy. Nevykupuje se voskovaný papír, tapety a podobně. Recyklovaný papír umožňuje poměrně široké využití, jeho výroba je navíc energeticky mnohem méně náročná.

Za zmínku však stojí také skutečnost, že nárůst výkupních cen papíru stojí za problémy ve městech i obcích. Osoby bez domova v takovém případě často vybírají z kontejnerů na tříděný odpad vyhozený papír, které následně odnáší do sběrny. V důsledku toho dané město ztrácí nárok na finanční kompenzaci, která se pojí s množstvím vytříděného odpadu a která napomáhá hradit náklady související se svozem odpadu a dalšími nezbytnými úkony.

Aktuální výkupní cena papíru

Dobrou zprávou je, že síť sběren se neustále rozrůstá, takže není nutné vážit dlouhou cestu kvůli odevzdání papíru, ale také železa a barevných kovů. Stejně jako v případě železa a barevných kovů, pro výkup papíru cena podléhá změnám v souvislosti s rostoucí, či naopak klesající poptávkou. Aktuální ceník vám poskytne každá pobočka ze sítě sběren společnosti TSR Czech Republic, s. r. o. Přesvědčte se, že třídění papíru je snazší, než by vás jen napadlo…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

thirteen + 12 =