Zimní dovolená na lyžích? Nuda!

Když se řekne zimní dovolená, tak se každému vybaví lyže nebo snowboard. Mnohdy se to už může zdát jako ohraná písnička a tak mě napadá: existují nějaké alternativy, které by zpestřily pobyt na horách? Jistě že existují, ale ve většině případů musíte mít pořádně naditou peněženku a ne všechny se provozují v České republice. Pojďme se tedy po nich poohlédnout.

Sáňky

Sáňkování“No to je teda alternativa, tak možná pro malé děti”, si možná řeknete. Ale sáňkování už není jen doménou našich ratolestí, které dovádějí na kopci za městem. V tuzemských areálech vznikají speciální sáňkařské dráhy, na kterých se můžete pořádně vyblbnout. Naleznete je např. ve Špindlerově mlýně a na Černé hoře, délka tras je 3,5 – 4 km.

Sněžnice

Pokud se rádi přes léto věnujete horské turistice, nemusíte být o svého koníčka ochuzeni ani v zimním období. Místo trekingové obuvi nazujete sněžnice a můžete vyrazit. Sněžnice si můžete zakoupit (od 1000 Kč), nebo jen vypůjčit. Pokud si netroufáte vyrazit do hor sami, lze využít výlety s průvodcem. Průvodce poskytují například na Božím daru.

Snowtubing

SnowtubingHoupačka vyrobená z velké traktorové pneumatiky, duše z ní sloužící jako plavací kolo. To jsou jen jedny z mála využití gumového kruhu. Zajisté, že se nejedná přímo o pneumatiky z traktoru, ale podobnost s ní je nasnadě. Snowtubing je další činnost, která se jí podobá. Nasednete do obrovského gumového kruhu a s jásotem se spustíte po vyhrazené trase, za neustálého točení okolo své osy. Snowtubovat můžete jen tak pro radost, nebo s přáteli jezdit závody. Zkrátka další aktivita na pořádné vyblbnutí. Vyzkoušet můžete třeba na Razule.


Snowrafting

Jak už název napovídá, snowrafting označuje ježdění po sněhu na raftu. Kapacita raftu je 4-6 osob a je podobný snowtubingu, ale jízda je o mnoho rychlejší než na gumovém kruhu. V ČR se běžně neprovozuje, ale pokud byste měli zájem, stačí se obrátit na adrenalinovou agenturu.

Skialpinismus

Skialpinismus není nic jiného, než se jen tak potloukáte po horách na lyžích, které za žádných okolností nesundáte s nohou. Ty se od normálních liší tím, že jsou kratší a mají speciální vázání s polohovatelnou patou. Za pomocí speciálních pásků můžete stoupat do kopců, aniž by vám lyže podkluzovaly. Když už se vám zdá, že jste dostatečně vysoko, můžete sjet do údolí a vystoupat na protější Stubaiský ledoveckopec. Cena vybavení už je vyšší, ale lze jej vypůjčit na jeden či vícero dnů. Pokud si myslíte, že jej lze provozovat jen v Alpách, tak jste na omylu. Bohatě postačí i tuzemské Beskydy.

Sněžné skútry

Dříve jsme na sněžných skútrech potkávali jen pracovníky horské služby, nebo obsluhu ve skiareálech. V součastné době už není problém si sněžný skútr půjčit a projezdit si pořádně místo svého pobytu. Potřebujete k tomu jen dostatečné řidičské oprávnění (řidičský průkaz A na motorku s obsahem nad 500 ccm) a hurá prohánět se s větrem o závod. Sněžné skútry si můžete u nás zapůjčit třeba ve Špindlu a Jizerských horách.

Skijöring

Známější je pod názvem psí spřežení, ale když ho nazveme cizím slovem, tak je to víc cool. Táhnout se můžete nechat jedním psem, nebo celou smečkou, pokud nemáte po ruce psy, poslouží vám i kůň. K provozování skijöringu potřebujete mít jen běžky, postroj na psa a tažnou šňůru. Vychutnat si  romantickou jízdu za psím spřežením můžete třeba na stránkách zazitky.cz

Heliskiing

HeliskiPokud jsme vaše tužby neukojili předchozími typy, tohle vás zaručeně dostane. Pokud milujete adrenalin, jste zkušenými lyžaři a jen tak vás nic nerozhází, tak freeriderová jízda mimo sjezdovky vás zajisté nadchne. Je to jedna z aktivit, která se nedá provozovat na tuzemských horách, musíte za ní vyrazit do Alp. Bohužel nepatří ani mezi nejlevnější aktivity, na vrchol hor vás vyveze helikoptéra a tak za jednu jízdu zaplatíte 250 eur podle lokality. Ale pokud vás ani ta cena neodradila, můžete si prostudovat stránky Masivu Monta Rosa na italsko-švýcarském pomezí.

Tak to je jen pár tipů, které můžete využít ke spestření své zimní dovolené. Které byste si vybrali? Já nejspíš to psí spřežení, pokud bych se tedy na běžkách ještě udržel.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

four × 4 =