3D tisk na zakázku už je běžný i v Česku

Pamatujete si doby, kdy měl doma tiskárnu málokdo, a když se výjimečně naskytlo něco k vytisknutí, šli jste s tím do tiskárny? Dalo by se říci, že se dnes historie opakuje. Jen už nejde o obyčejný tisk, ale o 3D tisk.

Co se týče 3D tisku, je to dnes už úplně běžná věc. Sice pravděpodobně nemáte 3D tiskárnu doma, ale každému člověku je dostupný 3D tisk, 3D skenování, prodej 3D tiskáren nebo 3D ateliér pro vytisknutí figurek s vaší podobou. Jak to probíhá? Vysondovali jsme to u pražské firmy 3Dees.

3D tisk

3d-vytiskDo centra 3D tisku v Pernerově 35 v Praze nejčastěji zamíří lidé tehdy, když potřebují vyrobit předmět se složitými tvary, který by bylo těžké zhotovit jinak. Nebo v případě, že chtějí zmenšenou či zvětšenou kopii svého výrobku / modelu. Nemusíte být žádní odborníci na 3D tisk, prostě se stavíte, prohlédnete si tiskárny, budete seznámeni s dostupnými materiály a vyberete si to nejvhodnější. Pro 3D tisk jsou využívané ABS plasty, kovy, fotopolymery, nylony, sádrové kompozity a další, vy si s tím nemusíte vůbec dělat hlavu, tiskárna vybere vhodně za vás.

3D skenování

Je využíváno buď v případě, že potřebujete reálný předmět převést do počítačového modelu (například za účelem frézování na CNC), nebo tehdy, když chcete něco reálného vytisknout. Stává se, že lidé přinesou konkrétní výrobek a přejí si ho zhotovit na 3D tiskárně. Postup je často takový, že se výrobek nejdříve naskenuje.

3D ateliér

Mít doma v rámečku fotku svého dítěte už je trochu zastaralé. Podle nových trendů si totiž můžete nechat vyrobit rovnou jeho sošku, bustu nebo masku obličeje. Přijdete do 3D ateliéru, pěkně se upravíte, necháte naskenovat a vytisknout! A funguje to i s domácími mazlíčky, pokud vydrží chvíli v jedné pozici.

Mnoho lidí si 3D tisk natolik zamiluje, že si nakonec pořídí tiskárnu domů. Ne takovou, jakou mají ve firmě 3Dees. Pro domácí použití jsou určené tiskárny Zortrax a jiné levnější varianty. Pak už si doma můžete tisknout dle libosti – třeba držák brzdových trubek na Felicii nebo náušnice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

13 − five =