Apostila, nebo superlegalizace?

Potřebujete opatřit překlad úředního dokumentu apostilou? Poradíme vám, kam se obrátit. 
Rodný, oddací i úmrtní list, ale i vysvědčení, diplom či výpis z trestního rejstříku. Potřebujete-li se některým z výše zmíněných dokumentů prezentovat v zahraničí, je zapotřebí nechat jej soudně přeložit. V některých případech tento překlad bude dostačující. V jiných se ale nevyhnete dalšímu kroku v podobě jeho apostilizace, nebo superlegalizace. Klíčová je v tomto případě země, v níž se daným dokumentem budete prezentovat. Buďme ale konkrétní. 

Krok číslo 1: soudní překlad

Prvním krokem v každém případě bude obstarání soudního překladu, jenž funguje jako jakási záruka autenticity překládaného dokumentu. Soudně ověřené překlady mají ve svém portfoliu i překladatelské agentury. Ujistěte se však, že disponují oprávněním k provádění soudních překladů. 

Bilaterální smlouva

Další kroky, jež budete nuceni podstoupit, jsou závislé na již zmíněné koncové zemi, ve které s překladem budete dále nakládat. Jedná-li se totiž o zemi, s níž má Česká republika uzavřenu mezinárodní smlouvu o ověřování pravosti dokumentů (smlouva bilaterální), tímto je vaše konání prakticky u konce. Jedná se například o Francii, Itálii, Maďarsko, Polsko, Rusko, Slovensko či Ukrajinu. Ostatní země vyžadují soudní překlady opatřit vyšším stupněm ověření, mezi než spadá tzv. superlegalizace, nebo apostila. Jaký je mezi nimi rozdíl? 

Apostila versus superlegalizace

Opět bude zapotřebí zjistit kategorii, do níž váš dokument spadá. Tzv. smluvní státy úmluvy o apostille (Haagská úmluva o apostile) vyžadují překlady úředních dokumentů doprovodit tzv. apostilní doložkou. Pokud vaše země v seznamu nefiguruje, čeká vás ještě náročnější, dražší a celkově zdlouhavější proces zvaný superlegalizace.

Dokumenty nevyřizujte na poslední chvíli!

Jak apostizaci dokumentů, tak superlegalizaci nedoporučujeme nechat na poslední chvíli. V některých případech se totiž jednání s příslušnými úřady a ministerstvy může protáhnout. I z toho důvodu je na místě svěřit tento úkol profesionálům. 

Obraťte se na profesionály v eTuls, s.r.o.

Superlegalizace i apostilizace dokumentu, ať již osobního, firemního či akademického, je součástí portfolia společnosti eTuls, s.r.o. sídlící na Starém městě v Praze. Tým zkušených odborníků vámi žádaný dokument obstará doslova „na klíč“, a to v nekratší možné době. Tak neváhejte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

9 − 3 =