Aukce půjček

Minule jsem porovnávali banky bez poplatků. Dnes si řejneme něco tom, kde si můžete půjčit v případě, že vás banka odmítla. Můžete se stát také investory a půjčovat peníze ostatním.

Článek o aukci půjček jsem našel před několika dny na iDnesu a velmi mě zaujal. Proto dnešní článek ze světa financí bude patřit P2P (neplést se sítěmi P2P ) půjčkám a popisu jejich principu.

Aukční servery jako zprostředkovatelé

Místa, kde probíhá obchod mezi lidmi, kteří nabízejí půjčky a těmi co půjčky poptávají se nazývá aukce půjček. Nejde o klasické aukce s přihazováním, ale funguje to tak, že Kresba bankovného domuna jednu poptávku dorazí hned několik nabídek a člověk, který si chce peníze půjčit si vybírá mezi nabídkami. Naopak lidé, kteří peníze půjčují si vybírají komu své peníze půjčí.

Celý obchod zaštiťuje zprostředkovatel, třetí strana kterou je v tomto případě aukční server. Ten to samozřejmě nedělá zadarmo. Například na serveru Bankerat.cz zaplatí věřitel 3% a dlužník 5%. To je poplatek za zprostředkování.

Jako v bance

Abyste si nemysleli, že se peníze půjčují jen tak a že server si bere poplatky za prostředkovaní za nic musíme vše uvést na pravou míru. Server jako zprostředkovatel si totiž každého zájemce o půjčku prověří. Kontroluje se například výpis z insolvenčního rejstříku nebo potvrzení o výší příjmů ze zaměstnání. Pokud je vše v pořádku a strany se dohodnou na poskytnutí půjčky s určitým úrokem zasílá server návrh dokumentace oběma stranám.

Server se stará o své klienty nejen v době uzavření smlouvy ale také v době, kdy by přestal dlužník platit. Pomocí komunikačních nástrojů se snaží nejprve přimět dlužníka k tomu, aby zaplatil dlužnou část a pokud se to mine účinkem navrhne zprostředkovatel žalobu, soudní a exekuční řízení.

Informace pro zájemce o půjčku

Nepůjčila vám banka peníze, protože pro ni nejste dost bonitní klient? Zkuste to na Bankeratu.cz, avšak pozor. Je to stejné jako v bance. Už při registraci uveďte o sobě maximum údajů a při žádosti o půjčku doložte potvrzení příjmů od zaměstnavatele, a nejlépe i výpis z rejstříku dlužníků. Pomáháte tím i sobě. Čím více údajů o vás bude Začněte podnikat a možná váš komínek peněž bude mnohem vyšší :-)věřitel mít tím více bude důvěřovat tomu, že půjčku skutečně řádně a včas splatíte a nabídne vám nižší úrok. Nepočítejte však moc s tím, že by se úrok pohyboval na nižší hranici než 10%. Zpravidla jde o 20 až 30 % roční úrokové sazby.

Na vaši poptávku vám dorazí hned několik nabídek, které nemusíte přijmout. Počkejte si na takovou, kde vám budou podmínky vyhovovat a úrok bude v rámci vašich představ.

Informace pro ty, co chtějí půjčit peníze jiným

Nepůjčujte peníze každému, proklepněte si každého zájemce o půjčku. Půjčujte raději menší částky, je zde větší jistota, že se k vám peníze vrátí v pořádku včetně úroků. Zájemce o půjčku dostane nabídek hned několik tak buďte trpělivý, hned si asi vaši nabídku nevybere. Bude záležet i na vašem úroku, který zvolíte. Pokud byste se chtěli půjčováním peněz živit nezapomeňte na zdanitelné příjmy a v případě, že by částka přesáhla roční hranici vedlejších příjmů i na nutnost vlastnit živnostenské oprávnění.

Aukční servery

Těch je několik a možná se někdy podíváme na vybrané a porovnáme, jaké nabízejí služby, a podobně. Nyní krátce jen jejich seznam:
www.bankerat.cz
www.prestito.cz
www.pujmesi.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fifteen − 11 =