Automatizace posouvá průmyslovou výrobu na další úroveň

Výroba je neuvěřitelně dynamický obor, který prochází neustálými změnami. Stačí porovnat fotografie jedné a té samé výrobní haly nyní a před dvaceti lety. Ještě relativně nedávno jsme hi-tech zařízení vnímali spíše jako kulisy sci-fi filmů. Dnes se starají o efektivní průběh výrobního procesu. Pokrok zkrátka zastavit nelze a díky automatizaci lze udržet krok se zvyšujícími se nároky na kvalitu a rychlost výroby. Dělníky postupně nahrazují precizní a „neunavitelné“ stroje. U práce vykonané stroji nehrozí selhání lidského faktoru. Na výkon automatické linky nemá vliv špatné psychické rozpoložení, zdravotní stav a další faktory.

linkaS automatizací jdou ruku v ruce řídící systémy. Jedná se o programovatelná zařízení, která se skládají z centrální řídící jednotky a z ovládacích panelů. Centrální řídící jednotka je specializovaný počítač, jehož funkce spočívá v přijímání pokynů zadaných na jednotlivých ovládacích panelech. Tyto pokyny dále převádí na příkazy delegované konkrétním strojům.

Velkou výhodou řídícího systému je ovládání několika různých zařízení pomocí jediného ovládacího panelu. K dalším významným funkcím patří diagnostika poruch, na základě které může obsluha okamžitě řešit případné problémy a vyhnout se tak delším prostojům ve výrobě.

K nejvýznamnějším řídícím systémům, které jsou v současné době na trhu, patří zařízení od Unitronics. Systémy nachází uplatnění ve výrobních firmách na celém světě. Popularitě vděčí za společné programové a vizuální prostředí, jednoduché rozhraní a pestré možnosti využití jednoduchých zařízeních i v komplikovaných strojích.

V souvislosti s řídícími systémy stojí za zmínku také programovatelné logické automaty značky Siemens. PLC řídící systémy analyzují proces výroby a dokáží rozpoznat chyby, ztráty, množství spotřebované energie a další hodnoty, na základě kterých lze provoz zefektivnit.

Pokud vás problematika automatizace a projektování řídících systému zaujala, obraťte se na odborníky z české společnosti APLAUS. Firma se již od roku 1994 specializuje na poskytování komplexních služeb a zabývá se projektováním a realizací řídících systémů. Více se dozvíte na www.aplaus.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

six + 5 =