Nejprodávanější automobily za předchozí rok

Ač ceny benzínu neustále stoupají, nijak jak se zdá tento fakt neodrazuje veřejnost od nákupu nových automobilů. Za rok 2012 se v Česku zaregistrovalo na 174 000 osobních automobilů. Statisticky tak připadá jeden automobil na dva obyvatele a průměrné stáří na 14 let. Z toho vyplývá, že lidé starších automobilů budou svůj vozový park obměňovat a výrobci budou mít postaráno o odbyt.

Nejprodávanější v ČR

Nebude žádným překvapením, že nejprodávanější značkou v České republice je mladoboleslavská Škodovka. Na druhém místě německý Volkswagen následovaný jihokorejským Hyundaiem. Na opačném konci žebříčku se krčí luxusní značky se čtyřmi registrovanými vozy vznešený Rolls Royce, Masserati (20) a Jaguar (81).

Co se týče barvy, tak nejoblíbenější je bílá, následovaná šedou a stříbrnou, černá, červená a modrá. Preferovaným palivem je stále benzín, který používá nadpoloviční většina automobilů. Naftový na něj ztrácí přes 14% a o ostatních způsobech pohonu nemá snad smysl ani psát, jelikož jsou zastoupeny necelým procentem z celkového prodeje, konkrétně 0,7%.

Tuzemská výroba

car-42552_640Až do roku 2011 se výroba automobilů v České republice neustále zvyšovala. V roce 2012 statistici zaznamenali mírný pokles o 1,6%.  Jiný vývoj byl zaznamenám po Sametové revoluci, kdy se v roce 1989 vyrobilo přes 404 000 aut a až do roku 1994 výroba nestále klesala. Rok 1994 můžeme označit jak odrazový, jelikož od něj výrobní linky opouštělo ročně stále víc a víc nových plechových miláčků. Číslo se zastavilo na neuvěřitelných 1,2 milionů v roce 2011, minulý rok kleslo už o zmíněných 1,6%. Jen pro zajímavost, od roku 1989 až do konce roku 2012 bylo v ČR vyrobeno 13 404 206 motorových vozidel.

Ukončení výroby

Na druhé straně bylo i mnoho značek, které ukončily výrobu. Mezi nejznámější patří jistě jablonecký LIAZ (LIberecké Automobilové Závody). Ten bohužel po rozpadu RVHP přišel o všechny své odbytiště a nové se mu nepodařilo najít. O záchranu se pokusila společnost Tedom, ovšem i ona nedosáhla svého zamýšleného cíle.

A co vy, kolik automobilů jste už měli a s jakým jste byli nejvíce spokojeni? Je pro vás automobil nepostradatelný pomocník, nebo se bez něj lehce obejdete.

(Statistiky autosap.xz )

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

five × 5 =