Co je lepší na dřevěnou podlahu? Lak, nebo olej?

Dřevěná podlaha vypadá perfektně, avšak každý, kdo si ji pořizuje, by měl pamatovat na to, že vyžaduje péči. Aby zůstala tak krásná po dlouhá léta či desetiletí, je čas od času potřeba obnovit ochranný nátěr. A tady se dostáváme k zásadní otázce. Jaký nátěr poslouží lépe? Měli byste zvolit lak, či raději olej?

Obě varianty samozřejmě mají své klady a zápory. Nelze říct, která z nich je lepší, avšak je možné určit, která bude lépe odpovídat právě vašim představám. Pojďme si to rozebrat z několika hledisek.

Vzhled

Laky na podlahu vytváří ochrannou vrstvu, jakýsi film, díky němuž se ke dřevu nedostanou žádné nečistoty. Lak však omezuje vnímání přírodní kresby, přes vrstvu kolikrát nemůže tolik vyniknout. S jeho pomocí lze dosáhnout jak lesklého vzhledu, tak i matné či polomatné podlahy. Časem se vlivem zrnek prachu a nečistot lak začne seškrabávat, což je vidět zejména u lesklé úpravy. Tomu ale zabráníte pravidelným nanášením ochranné vrstvy.

Olej naproti tomu nevytváří žádnou ochrannou vrstvu, nýbrž se vsákne do dřeva. Dřevo může dýchat, což zaručuje barevnou stálost a také zvýrazní kresbu. Olejované dřevo postupně získá hezkou patinu. Olej podlahu ztmavuje, proto se doporučuje na exotické dřeviny a tvrdé evropské dřevo. Výsledný povrch je vždy matný.

Vlastnosti

Laky i oleje na podlahy se aplikují proto, aby byl materiál chráněn před vodou. Obě varianty svůj úkol splňují, pokud jsou naneseny dobře, takže v tom žádné velké rozdíly nehledejte.

Tvrdé laky poskytují mechanickou ochranu tvrdým i měkčím dřevinám. Olej na měkké dřevině mechanickému poškození nezabrání. Na druhou stranu je možné jej aplikovat pouze lokálně. Přebrousit jen kousek podlahy a nanést lak se nedá.

Už jste se rozhodli? Pak se podívejte do nabídky e-shopu Parkety WÖLFEL, kde mají jak laky, tak oleje. I oni dodávají, že každé řešení má své přednosti i zápory, a tak se musíte rozhodnout především podle konkrétních potřeb.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

one × five =