Co je to vivárium? A co vše v něm můžeme chovat nebo pěstovat?

Chcete-li pořídit sobě nebo svým dětem domácí zvíře, rozhodně nemusíte vybírat pouze z chlupatých mazlíků, jako jsou psi, kočky, morčata nebo zakrslí králíci. Pokud budete respektovat specifika daného druhu a připravíte mu takové prostředí, ve kterém bude moci prospívat, nic vám nebrání v tom, abyste si pořídili domů například želvu, hada nebo agamu. Nejprve ovšem budete potřebovat vhodné vivárium.

Co je to vlastně vivárium

sklenenakoule-800x600Stručně a jasně, jedná se o zařízení určené pro chov různých druhů živočichů, které co nejvíce odpovídá jejich přirozenému prostředí. Jistě jste se již setkali s pojmy terárium a akvárium a víte, jací jsou jejich nejčastější obyvatelé. Vivárium a jeho druhy je ovšem mnohem širší téma. Méně známé je například insektárium, které slouží k chovu hmyzu, nebo formikárium, což je insektárium speciálně upravené pro mravence. Máte-li doma želvičku, která se neobejde bez vody, pořiďte jí akvaterárium, které nabízí jak dostatek vody, tak možnost vylézt na souš. Pro rostliny je určeno tzv. rostlinárium, a jeho kombinací s teráriem pak vznikne palaudárium, které většinou simuluje prostředí tropického pralesa a výborně se hodí pro chov obojživelníků.

Exotický mazlíček

Teraristé a akvaristé – začátečníci často přemýšlí o tom, jaký druh živočicha je pro ně nejvhodnější. Oblíbenou volbou časově zaneprázdněných jedinců bývají rybičky – pořídíte-li si čističku vody a dávkovač krmení, nemusíte jim věnovat prakticky žádnou péči. Pěkně vyzdobené akvárium, ve kterém se míhají barevné rybičky, se navíc bude skvěle vyjímat ve vašem obývacím pokoji nebo v kanceláři. V poslední ovšem vzrůstá popularita šupinatých zvířat, mezi nimiž vynikají hadi, agamy a gekoni. Mezi hmyzem si prvenství drží sklípkani – zde ovšem pozor, všechny jejich poddruhy jsou vice či méně jedovaté.

Je libo hada?

Pokud si chcete pořídit svého prvního hada, měl by to být pokud možno klidnější jedinec, který si dobře zvykne na člověka, nedoroste obřích rozměrů, je vhodný i k dětem a snese případné začátečnické chyby při přípravě vhodného prostředí. Tyto podmínky do puntíku splňuje krajta královská. Krajtičky jsou u nás také dobře dostupné, a to v desítkách až stovkách barevných mutací. Mezi oblíbené patří také užovka červená nebo hroznýš královský, který už ale běžně dorůstá do rozměrů až 2,5 m.

A co všechno bude nový člen vaší domácnosti potřebovat? Především vhodnou podestýlku, jako například bukové štěpky, pravidelné krmení a dostatečně velkou misku s vodou, do které si v případě potřeby bude moci i lehnout. Nesmí chybět ani vhodný úkryt, kam se bude moci stočit, a vytápění v podobě topné podložky nebo speciální žárovky. Chovatelské potřeby Můj Mazlík vám s vybavením nového terária určitě pomohou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

10 + eleven =