Dědictví, aneb jak Helena ke štěstí přišla

Naposledy jsem tu psal o knize Jonase Jonassona Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Knihu jsem velmi chválil a dnes tomu nebude jinak. Před lety jsem přečetl všechnu řadu knih od C.D. Payna Mládí v hajzlu. Když jsem se dozvěděl, že v březnu vychází tomuhle autorovi další kniha, neváhal jsem a rovnou si ji objednal. Kniha nese delší název Dědictví, aneb jak Helena ke štěstí přišla a nese se ve stejném duchu, jako Paynovy předešlé tituly. Tedy pro nezasvěcené, příběh je psaný formou deníku, v případě ságy Mládí v hajzlu očima dospívajícího chlapce Nicka Twispa, v případě Dědictví matky třech dětí Heleny Spallové.

Helenin příběh

Helena je již přes 25 let oddána za svého muže Harknesse, který se živí jako právník. Jejich manželství nepatří zrovna mezi ty nejšťastnější, přesto se však snaží být oddanou manželkou a milující matkou. Její tři děti (nejstarší Monika, vysokou školu studující

www.jota.cz
Dědictví aneb jak Helena ke štěstí přišla.
www.jota.cz

Kyle a dospívající šestnáctiletá Casta) ji dávají dost zabrat, ale i tak patří mezi světlé body jejího života. Její život plyne stereotypním tempem a už si zvyká na to, že ve svých 57 letech nemůže zažít aspoň trochu štěstí.

To se však změní po zprávě o úmrtí její tetičky Maddy, která ji v Euclidu odkáže starý dům. Tam se taky, podle starých písemností, dozvídá o tajemné spisovatelce Glorii Anne Lenoerové a tím začíná její cesta ke štěstí. Postupně se začte do jejich románů a úplně se do nich zamiluje. Zoufale touží poznat pravdu o slavné spisovatelce, která ji tak očarovala. Během pátrání pozná spoustu zajímavých lidí, vzpomene si i na svou dávnou lásku Gordona, ze kterého se později vyklube biologický otec Casty.

V pátrání po G.A. Lenoerové Heleně pomáhá univerzitní profesor Leigh Mulcahy, který též patří ke spisovatelčiným velkým obdivovatelům. Jak už to tak bývá, tihle dva se do sebe zamilují a Helena tak skutečně přichází ke štěstí, ve které už ani nedoufala. S Harknessem se rozvede, oškube ho o pěknou sumu peněz, dokonce se usmíří i s Monikou.

Kniha je velmi čtivá, nemohl jsem se od ní odtrhnout. Na 300 stránkách poznáte život obyčejné americké ženy, jak ho prožívá ona sama. Ze svého pohledu můžu knihu jen doporučit, jako oddechové čtení splní svou úlohu na jedničku. Dědictví, aneb jak Helena ke štěstí přišla vydalo nakladatelství Jota v roce 2013.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

20 + 8 =