Fotíme za tmy

DSC_0128Také máte někdy chuť když se setmí vzít fotoaparát a vyrazit na lov nočních snímků do centra města nebo naopak na vyvýšeninu pořizovat snímky z nadhledu? Máte však obavu nebo špatnou zkušenost s výsledkem? Poradíme vám, jak na to.

Základem všeho je stativ

Ne, nebudu vám lhát, že focení snímků v noci je snadné a že to zvládnete ihned na DSC_0121poprvé. Ovšem základním předpokladem proto, abyste pořídili skvělý noční snímek je stativ. A to stativ, který opravdu udrží váš fotoaparát nehnutě po dobu potřebnou pro expozici snímku. Stativů je hned několik druhů a na jejich podrobný přehled se podíváme v jiném článku.

Práce s časem

Tato kapitovala nebude o práci s vašim časem ale časem fotoaparátu. Pro dobrý noční snímek je totiž téměř nutností nastavit dlouhý čas a to v závislosti na osvětlení fotografované scény od několika sekund až např. po  jednu minutu. Umožňuje váš fotoaparát nastavit manuálně délku expozice? Pokud ano máte napůl vyhráno.

DSC_0069ISO na hodnotě 100

Většina plně automatických kompaktů při pořizování nočních snímků nastavuje citlivost senzoru na ISO 1600 i vyšší. Ovšem kvalita snímku pak odpovídá. Velké množství šumu kazí atmosféru snímku a pokud byste si pořízený snímek chtěli dát vyvolat ve velkém formátu tak to příliš nedoporučuji. Jestliže váš přístroj umožňuje nastavit cistlivost ISO, tak nastavte nejnižší možnou hodnotu. Nejépe ISO 100 nebo ještě méně.

DSC_0060_Panorama

Dálkové ovládání nebo samospoušť

Jestli jste již tedy vybavení stativem i fotoaparátem, kde můžete nastavit manuálně délku expozice a cistlivost ISO nemělo by nic bránit skvělému snímku. Avšak pokud i ze stativu stisknete tlačítko spouště, rozvibrujete přístroj a i tyto téměř neznatelné vibrace mohou pokazit ostrost snímku. Pokud váš přístroj umožňuje dálkové či drátové ovládání doporučuji jej. Ale nezoufejte ani v případě, že to váš přístroj neumí. Celkem dobrou kvalitní náhradou je samospoušť, kterou nastavíte na nejdelší možný čas. Dáte tak fotoaparátu čas, aby se i po stisknu tlačítka spouště stabilizoval.

DSC_0068Pozor na přepaly

Mnohdy budete fotit místa jako je město, kde se střídá umělé osvětlení např. radnice, hradu atd s ostatními druhy světla, které nemusí mít a také nemají stejnou intenzitu a tak se může stát, že některá místa na snímku budou přepálená. Řešením je zkrátit dobu expozice a tím zredukovat přepaly. Samozřejmě naopak tím také ztratíte detaily v tmavých částech snímku, které se budou již ztrácet ve tmě. Řešením je HDR, ale o něm so povíme zase příště.Byl vám tento článek užitečný při focení nočních snímků? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentářích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

seven + 10 =