Hobit: Neočekávaná cesta

Kdysi jsem byl nadšený z Pána Prstenů. Nejprve jsem viděl první díl – Společenstvo prstenu, poté si přečetl všechny 3 díly a pak šel do kina na zbývající dva díly. No byl jsem zklamán ztvárněním třeba Entů a podobně, ale to už je dávno.

Zájem ve mně vyvolalo zjištění, že Peter Jackson bude natáčet Hobita. Četl jsem knihu Hobit aneb cesta tam a zase zpátky a tak jsem se moc těšil na film Hobit.

D kina jsem šel až asi týden po premiéře na 2D verzi s českým dabingem.

Děj Hobita ve zkratce

Pro ty, kteří znáte Pána Prstenů, ale nevíte o čem je děj Hobita malinko přiblížím dějovou linku. Bilbo Pytlík Martin Freeman, hobit z hobitína si žije svým klidným životem THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEYdo doby, než jej navštíví jeho starý známí, čaroděj Gandalf šedý (Ian McKellen), který po něm chce aby se přidal k výpravě trpaslíků.

Bilbo nechce ani slyšet, sice rád čte knihy, ale spíše jen čte než by opustil teplo svého Dna Pytle, kde má slušnou zásobu jídla a pití, které ovšem rychle zmizí, když na Gandalovo pozvání dorazí celý tlupa nevychovaných trpaslíků.

Jak už to bývá přidá se nakonec k výpravě a i když se zpočátku nezdá moc platný člen ukáže co se v něm ukrývá

Příliš rozvláčný úvod

Nyní bych se již uchýlil k mému osobnímu názoru a hodnocení filmu Hobit: Neočekávaná cesta. Začátek, kdy zjistíte co se stalo s trpasličím městem Trpasluj a řádění draka je super. Pak následuje odkaz na Pána prstenu, kde si krátce zahraje i Elijah Wood a následně návrat o 60 let zpět. Vzpomenutí Pána prstenu má jistě za úkol provázat si dějovou linku právě s událostmi Pána prstenu i když samotný děj Hobita se odehrává několik desítek let nazpět.

Potud je vše v pořádku a divák se nemá čas nudit. Pak ale přijde na scénu dlouhá, předlouhá část návštěvy trpaslíků u Bilba a to je opravdu nuda. Písně a kejkle s nádobím, nevychování trpaslíci, pár vtípků prostě nedokáže zamezit nudě, aspoň tedy v mém případě.

Na strastiplné cestě

Děj a události začnou nabírat na obrátkách až poté, kdy se celá skupinka vydá na cestu. Počet asi 12 trpaslíků je velký, ale v podstatě důležití jsou max. 2 z nich, zbytek jen hobit_neocekavana_cesta_01představuje členy družiny bez nějaké spojitosti s příběhem. Je to škoda, protože když vzpomenu na Pána prstenu, tak všichni členové společenstva měli svůj význam svůj charakter a byli platní členové výpravy.

Skupinka se tady setkává s hloupými obry a navštíví Roklinku. Zde potkáme známe tváře jako je Elrond (Hugo Weaving) nebo Galadriel (Cate Blanchett) na kterou jsem se velmi těšil. Ocenuji její klid a telepatické schopnosti a pro mě také záporný hrdina Saruman bílý (Christopher Lee). To návštěvu Roklinky malinko oživí, ale opět děj stagnuje a přechází do akce velmi pozvolna.

Ono co bychom také chtěli, když Peter Jackson udělal z jednoho svazku Hobita trilogii. Není se pak čemu divit, že děj opět stagnuje.

Provedení a digitální animace jeskynních obrů i skalních kamenných obrů jsou hezké, ale nějak člověk po těch letech, které uplynuly od Pána prstenu čekal něco víc.

Děj se nakonec posunul až k tomu, kdy se Bilbo setkává s podivným Glumem, který byl dříve Hobit Smeagol. Vezme mu prsten a uteče, udělá hrdinský skutek a proslaví se tak v očích trpaslíků, kde byl prozatím spíše jako přítěž než přínos.Glum prostě nemá chybu. Jeho výrazy, mimika, pohyby to vše je naprosto skvělé, jen jsem v tu chvíli hobit_neocekavana_cesta_02litoval toho, že jsem nešel na anglickou verzi, jelikož „milášek“ mi zní daleko lépe v angličtině.

Obdivuji jako vždy nádhernou krajinu Nového Zélandu, která mne očarovala pomalu více, než celý film. Hudba vám bude připadat známá a některé melodie přímo pocházejí z Pána Prstenu, jiné části jsou nové.

Ovšem čekal jsem více chorálů. Když si vzpomenu na úžasně zpívanou část v Pánovi Prstenu v dolech Morie, kdy společenstvo přechází přes most Barak Dur, tak takových chorálů se bohužel v Hobitovi minimálně v prvním dílu nedočkáte. A to je škoda. Jinak nemám co k hudbě vytknout, je prostě úžasná.

Celkové hodnocení

Hobit: Neočekávaná cesta dosahuje dobré kvality, ale je na tomto snímku znát, že tentokrát se vycházelo již z něčeho, co bylo vytvořeno a že šlo spíše o komerci, než předvést divákovi unikátní mistrovské dílo. Jako celek se mi Hobit líbil a už se těším na další díl, avšak má očekávání jsou již o poznání menší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fifteen + nineteen =