Izrael by pro ČR mohl být rovnocenným obchodním partnerem

Málokdo by řekl, že se nám podaří navázat skvělé obchodní vztahy právě s touto zemí. Čísla však mluví jasně, český export do Izraele meziročně vzrostl o 58 % a letos bude trend nejspíš úspěšně pokračovat.

Proč tomu tak je, odborníci zatím neví. Prezident Česko-izraelské obchodní komory, Pavel Smutný, už ovšem má vizi, jak by se toho dalo využít. Izrael pro nás není konkurencí ani nějakou nadřazenou zemí. Pokud si uvědomíme, že se nejedná o válečnou ekonomiku potácející se kdesi na Blízkém východě, mohli bychom spojit své síly a společně proniknout na třetí trhy – zejména do zemí Afriky a jihovýchodní Asie, kde už máme my nebo Izrael nějaké kontakty.

Izrael s námi spolupracuje rád

Vše samozřejmě záleží na tom, co si o spolupráci bude myslet Izrael, zatím to ovšem vypadá, že se jim ČR obchodně zamlouvá. Naše ekonomiky jsou dost propojené, vždyť izraelská firma Teva je u nás 14. největším plátcem DPH. Naopak naše společnost Meopta Přerov dělá čtvrtinu obratu právě v Izraeli. A spolupracujeme i v jiných stránkách. Z Izraele jsme za miliardy koupili radarový systém, součást jejich obrovského systému Iron Dome. Izraelci by ho přitom jen tak někomu neprodali, kvůli bezpečnosti a vojenským tajemstvím. My na něm ovšem spolupracujeme, podílí se na něm pardubická společnost Retia a tamní univerzita.

V Izraeli nevadí ani obchodní zájmy v arabském světě

Mnoho českých firem se obává, že se partnerům v Izraeli nebudou líbit jejich obchodní vztahy s muslimskými zeměmi. Tak to ale není, Izraelce tohle vůbec nezajímá. Jak uvádí Pavel Smutný, jde jim jen o to co, kdy, jak a za kolik bude.

Prezidentem Česko-izraelské smíšené obchodní komory je advokát Pavel Smutný už od roku 2009. Je sice majitelem advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný, nicméně spoustu času věnuje kulturnímu rozvoji ČR. Však je i prezidentem nadace Bohemian Heritage Fund, která podporuje kulturní projekty na našem území.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

two × 4 =