Jak fotit děti?

Na toto téma už bylo také publikováno milion článků a pořád vidíme stejné výsledky. Děti mají hlavy jako melouny a tělíčka jako mravenci. Takže, co přesně nám pomůže, aby fotky dětí vypadaly prostě dobře? Když se na focení dětí necítíte, přenechte to na nás, rádi vám děti nafotíme

Hlavně ne z nadhledu

Děti můžete fotit téměř jakkoliv, ale nikdy ne z nadhledu. To je to nejhorší co můžete udělat. Postavit se foťákem nejlépe kompaktem (tím neříkám, že vás kompakt je špatný, Focení dětí jen chci říct, že je nejrozšířenější) se širokoúhlý objektivem kousek od nich a z vrchu je fotit. Fotky budou otřesné. Děti fotíme z výšky jejich očí, je tedy třeba si k fotce kleknout někdy i lehnout. To je první předpoklad proto, aby fotka vypadala k světu.

Pozor na širokoúhlé ohnisko

Jak jsem již naznačoval výše je třeba si dát velký pozor na to, abyste neměli nastaveno na objektivu ohnisko řekněme 16 nebo 18mm. Obraz bude zkreslený a deformovaný. Toto ohnisko je fajn na focení krajin ale na focení lidí z blízka není vhodné, řekl bych že je přímo nevhodné 🙂 Zkuste nastavit ohnisko 50mm, což cca odpovídá tomu, co vidí lidské oko a nejméně deformuje perspektivu.

Opatrně s vestavěným bleskem

Většina uživatelů bude asi vybavena kompakty s vestavěným bleskem, který bude blýskat o sto šest a na obličejích nevinných dětí pak Vytoťe dítě v akci, fotka získá dynamikuuvidíme nehezké bílé plochy coby odrazy od blesku na jedné straně a hluboké stíny na straně druhé. Pomůže, když uděláte v místnosti kde fotíte co nejvíce světla z jednoho zdroje (nekombinujte žárovku a zářivku, fotoaparát by si moc neporadil s vyvážením bílé) a pokud to váš přístroj umožňuje zkuste snížit intenzitu blesku o jeden až dva expoziční stupně. Docílíte tím jemnějších prokreslení zbavíte se stínu a nehezkých odlesků blesku. Pokud můžete využít systémový blesk tak jej použijte a hlavu blesku nasměrujte do stropu – pokud je bílí a nechte světlo rozptýlit tam.

Vyčkejte na vhodný okamžik

Nenuťte dítě, ať vám pózuje před fotoaparátem (i když některé děti to mají rády a fotky jsou pak hezké). Zkuste je nenápadně fotit při běžných činnostech jako je hraní si s hračkami, jídle nebo jízdě na kole. Fotky budou přirozené bez nádechu uměle vytvořené scény. Několik snímků, které jsem pořídil za poslední 3 měsíce najdete pod tímto článkem. Jsou zde i snímky, jež mi holčička pózovala, ale jen proto, že ji to samotnou bavilo a chtěla být focení s jejími oblíbenými hračkami. Focení dětí v exteriéru Focení dětí v exteriéru Focení v interiéru za denního světla s použitím blesku Jestliže si stále nebudete jisti zkuste se podívat po knize Scotta Kelbyho – Digitální fotografie. Popisovali jsme ji v našem předchozím článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nine − two =