Jak na strukturovaný životopis část 1

Každý to zná. Pracovní pohovory. Věc v celku nepříjemná leč nutná. Každý uchazeč o práci musí poznat prostřednictvím personalisty společnost a naopak personalista a v tu chvíli také zástupce společnosti poznává Vás.

pohovor_1Pohovory probíhají někdy formální formou, jindy je to spíše o povídání, někdy se nevyhnete nutným znalostním testům například o daném sortimentu nebo testů jazykových, ať už v ústní nebo písemné formě. Více se tomuto tématu budeme věnovat v druhém dílu tohoto „pracovního“ seriálu.

Abyste však na výběrové řízení mohli být pozváni je nejprve do společnosti či personální agentury třeba zaslat životopis a také motivační dopis. V našem článku rozebereme, jak CV napsat, jak napsat motivační dopis, jaké jsou nejčastější chyby na pohovoru, na co si dávat pozor a podobně. Poměrně komplexní článek rozdělíme do více dílů.

Co je strukturovaný životopis

Možná, stejně jako já jste se učili ve škole psát životopis stylem Jmenuji se Karel Novák a narodil jsem se v Praze, mám 28 let. Moje matka Marie Nováková a můj otec Josef Novák (podobnost jmen je čistě náhodná ) atd.Ano, tak takový životopis se již několik let nepoužívá. Byl nahrazen životopisem strukturovaným. A co že to je ten strukturovaný životopis? Je to dokument, který obsahuje informace o Vás, Vašem vzdělání a praxi, ale je strukturovaný a jde za sebou, má určitá pravidla a je podstatně stručnější, než životopisy, které jsme se učili dříve. Jméno Vaši matky dnes již nikoho nezajímá stejně tak počet Vašich sourozenců.

Curriculum vitae neboli CV

V rámci hledání zaměstnání můžete být pořádání o zaslání CV. CV značí zkratku dvou latinských slov Curriculum vitae, což v překladu znamená „Běh života“. Toto je důležité vědět, protože hodně lidí a i personalistů používá ono oblíbené „cí ví“.

Než začnete psát životopis

Než se pustíte do psaní životopisu, měli byste si být jistí v datech. Víte, kdy jste začali studovat a kdy jste ukončili školu? Vzpomínáte si na všechna vaše zaměstnání, kdy jste nastupovali a kdy odcházeli?

Nejprve si přichystejte potřebné dokumenty, ať při psaní životopisu můžete všechnu potřebnou energii věnovat právě jemu a nemusíte se rozptylovat hledáním dokumentů. Jestliže jste dosáhli různých certifikátů a školení, které máte podložena dokladem přichystejte si je také, budou se při psaní životopisu hodit.

Dále si v rámci případných referencí připravte telefonního číslo na vašeho šéfa, případně bývalého šéfa. Pokud již máte opravdu vše na co si jen vzpomenete můžeme se směle pustit do psaní životopisu.

Druhý díl našeho článku popíše jednotlivé části životopisu a také pro vás připravíme vzor životopisu ke stažení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

four − 2 =