Jak na zvýšení výkonu motoru bez technických zásahů?

Dříve byl tuning hojně rozšířenou záležitostí a úpravy se týkaly nejen výkonu vozidla, ale mnohem více se nejrůznější změny projevovaly na vzhledu vozidla. V dnešní době je však trend spíše opačný, neboť většina změn se odehrává pod kapotou vozidla, tedy v moderní řídicí jednotce. O co konkrétně se jedná a s jakým výsledkem můžete při takzvaném chiptuningu počítat?

Záloha softwaru na CD

Než je vůbec provedeno přehrání řídicí jednotky, je nezbytné zálohovat stávající software na CD, které má poté majitel vozidla kdykoli k dispozici. Děje se tak kvůli tomu, aby v případě potřeby bylo v budoucnu možné vrátit řídicí jednotku do původní podoby.

Diagnostika a přehrání řídicí jednotky

Po vytvoření zálohy následuje samotné zvýšení výkonu motoru, samozřejmě po diagnostice řídicí jednotky a zhodnocení, zda vůbec lze chiptuning provést. Výhodou chiptuningu je, že nevyžaduje žádné zásahy do konstrukce vozidla. Výsledkem je výkon zvýšený až o 30 procent. Pro mnohé řidiče je překvapením, že jedním z důsledků chiptuningu je snížení spotřeby paliva, které může činit až 15 procent. Na závěr by se opětovně měla provést diagnostika řídicí jednotky k ověření, zda celá úprava proběhla bez problémů.

Provedení dynamického testu

Opomenout nelze ani takzvaný dynamický test měření emisí. Je tak zajištěna kontrola toho, že ani po zvýšení výkonu motoru nejsou emise vyšší, než kolik stanoví povolené limity.

Chiptuning v České republice

Za chiptuningem se díky rozrůstající síti specializovaných pracovišť nemusíte vydávat nijak daleko. Ukažme si to na příkladu chiptuningu v Liberci a jeho okolí. I v Liberci chiptuning není nijak ojedinělou záležitostí a na silnicích tak můžete potkat čím dál více vozidel se zvýšeným výkonem, aniž by to bylo možné na první pohled vůbec poznat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

three × three =