Jak vybrat kvalitní držák TV?

Jak vybrat kvalitní držák TV?

S pořízením moderního televizoru přichází také rozhodnutí, zda nové zařízení postavit na klasický televizní stolek či zavěsit na stěnu. Současným trendem je minimalismus a obývací pokoje jsou vybaveny pouze prostornou sedací soupravou, velkou lampou a konferenčním stolkem. Od velkých obývacích stěn a nevzhledných televizních stolků se upouští. Bílé stěny zdobí obrazy korespondující se stylem místnosti a v neposlední řadě právě televizor zavěšený na stěně. V následujících řádcích vám prozradíme, jak vybrat kvalitní televizní držák.

Chcete-li jít s dobou, ale nemáte možnost zavěšení televizoru na stěnu, budou se vám zamlouvat minimalistické televizní stojany. Nyní ale přejděme k hlavnímu tématu tohoto článku. Jak vybrat kvalitní držák?

nastenny-drzak-tvVESA standard

Velmi důležitým pojmem při výběru držáku je VESA standard. Jedná se o normalizované označení rozteče děr na zadní straně monitoru či televizoru, které jsou určené k uchycení zařízení na držák. Pakliže je v popisu vaší televize informace o tom, že je kompatibilní s VESA normou, znamená to, že rozteč není jakýkoli, ale odpovídá právě tomuto standardu. Potom byste měli investovat do držáku respektujícího VESA standard.

Zjednodušeně řečeno, VESA norma určuje, že díry pro uchycení na držák budou v některé z pevně stanovených velikostí (50 mm, 75 mm, 100 mm, 200 mm, 300 mm, 400 mm, 600 mm či 800 mm). U každého držáku je uvedeno minimální a maximální rozpětí děr.

Rozhodujícím faktorem je také váha televizoru, neboť každý držák má jinou nosnost, kterou byste měli respektovat.

Funkčnost

Před koupí konkrétního držáku byste měli zvážit způsob připevnění. Nabízí se fixní a polohovatelné držáky TV. Jestliže neplánujete manipulaci a sklánění televizní obrazovky, vystačíte si s fixním držákem. V opačném případě se nabízí polohovatelné televizní držáky, jejichž klouby umožňují nastavit výšku polohy a sklon. Polohovací držáky jsou ideálním řešením v případě, že potřebujete mít televizor v rohu místnosti či často nastavujete jiný úhel sledování.

Velké popularitě se těší stropní držáky. Zde byste se měli zaměřit zejména na délku teleskopické tyče. Správnou délku zvolíte dle výšky stropu.

A poslední variací jsou luxusní robotické držáky, které nastavujete přes dálkové ovládání. Jedná se o dražší, nicméně mnohem komfortnější řešení. Držáky umožňují uložení několika poloh.

Dalším parametrem je vzdálenost televizoru od držáku. Pakliže toužíte po co nejtenčím rozměru, měli byste myslet na AV kabely vedoucí do televizoru. Tento problém většinou řeší takzvaný husí krk, který se instaluje za televizi. Jelikož se jedná o stavební úpravu, je dobré husí krk implementovat již při stavbě nového domu či rekonstrukci místnosti.

nastenny-drzak-tv-2Vzhled

Ve světě bydlení je design primární záležitostí. Kabeláž visící pod televizí, nevzhledné kryty, viditelné montážní šrouby a další estetické vady jsou minulostí. Moderní televizní držáky skrývají vedení kabeláže v ramenech držáků, kryty jsou okrasné a nejsou zřetelné montážní šrouby. Velmi žádané jsou držáky v bílé barvě, neboť zdůrazňují luxus a nadčasovost.

Cena

Cena je rozmanitá, jelikož záleží na typu, velikosti, nosnosti a dalších vlastnostech držáku. Čím lepší a propracovanější je držák, tím vyšší je jeho pořizovací cena. Nejdražší možností jsou bezpochyby držáky robotické, které zvyšují standard bydlení.

V následujících řádcích vám představíme držáky ze tří hlavních kategorií – fixní, stropní a kloubové držáky.

Fixní držáky TV

Nejprve se zaměříme na nejjednodušší typy držáků – fixní. Pokud patříte mezi nejnáročnější klientelu, která si potrpí na velkých obrazovkách, nabízí se vám profesionální držák LCD EDBAK XWB1 s nosností až 110 kilogramů. Držák je vhodný pro televizory s úhlopříčkou nad 60 palců. Pevná ocelová konstrukce slibuje maximální stabilitu a vysokou bezpečnost. Potěší vás snadná a rychlá instalace, kterou zvládnete sami. Samozřejmostí je kompatibilita se standardem VESA. Jestliže si vyberete televizor v e-shopu www.drzak-tv.cz, dostane se vám desetileté záruky.

stropni-drzak-tvStropní držáky TV

Abychom nezůstávali pouze v obývacím pokoji, nyní přejdeme do ložnice či dětského pokoje. Ve spací místnosti je ideální stropní držák s nastavitelným náklonem. Doporučujeme model Sigden SM03W, který je určený pro televizory s úhlopříčkou od 5° do 90°. Nosnost držáku je 100 kilogramů.

Kloubový držák TV

A posledním představeným modelem je držák LCD AVF EL404. Nosnost 30 kilogramů napovídá, že je držák vhodný pro televizory s menší úhlopříčkou, konkrétně pro 25 až 42 palců. Nabízí možnost otočení o 90° a náklon nahoru a dolů od 3° do 15°.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

three × 3 =