Jaké jsou možnosti při výběru ruční pily?

Pila je pracovním nástrojem, bez kterého se neobejde mnoho činností, od zpracování dřeva, přes stavebnictví až po řeznické práce. Na každou činnost je však zapotřebí trochu jiný typ tohoto nástroje a podle toho se také pily dělí. Kritériem rozdělení je i materiál, pro který je pila určena, jiné jsou stolařské pily určené k opracování dřeva a jiné zase pily na kov. A samozřejmě se dělí také podle pohonu a to na ruční, elektrické a motorové pily. Pojďme si teď představit jednotlivé druhy ručních pil a jejich určení.

Stolařské pily

Mezi stolařskými pilami najdeme více druhů ručního nářadí vhodného k řezání dřeva. Patří sem rámové pily, které se používají k rozřezávání větších kusů měkkého materiálu. Pružný tenký pilový list je usazen v rámu, který tvarem připomíná písmeno H. Má dvě dřevěná ramena, která jsou spojena středníkem také ze dřeva a nahoře je natažené lanko. Rámové pily jsou hojně využívané, neobejdou se bez nich tesařské a truhlářské práce. Používají se i k řezání měkčích umělých hmot, pokud tedy nezáleží na tom, jaký povrch zůstane po řezání. Mezi stolařské pily patří i lupénkové pily, které se díky jemnému řezu využívají na řezání tenkých materiálů, jako je například dýha nebo překližka. Dále jsou to čepovky používané k vytváření krytých čepových spojů, nebo ocasky, které patří mezi hrubší pily s tuhým listem a mají všestranné využití. K hrubému opracování dřeva se nejčastěji používá ruční pila břichatka. Využívají se při kácení stromů a těžbě dřeva.

Pily na kov

Tyto pily jsou vhodné k řezání ocelí, barevných kovů a také plastů. Mají jemnou rozteč zubů, čím tvrdší je řezaný materiál, tím menší tato rozteč musí být. Pily na kov mají obvykle zasazen pilový list špičkami ve směru ostří do svorek, kterými jsou vybaveny. Pro přesné řezání kovů se také používají lupénkové pily, jen s jiným typem pilových listů než u dřeva.

pilaZahradnické pily

Tady je nabídka soustředěna na potřebu řezání větví, prořezávání stromů a keřů. Zahradnické pily jsou tedy pily prořezávací a to ve více typech. Může jít o obloukovou pilu, kde je pilový list ukotven z obou stran, nebo o prořezávací pilu s klasickou pistolovou rukojetí, která se velmi dobře drží. Některé modely prořezávacích pil s pistolovou rukojetí mohou být také skládací pro snadnější a bezpečnější ukládání.

Řeznické pily

Řeznické pily jsou speciálně určeny pro řezání kostí v masném průmyslu. Mají zubovou rozteč zvolenou tak, aby bylo možné provést rychlý a snadný řez. Pilový list je upevněn v rámu z oceli.

Pily na pórobeton

Dalším speciálním typem ručních pil jsou pily na pórobeton. Ty jsou určeny k řezání pórobetonových bloků, tvárnic a izolačních desek, využívají se tedy ve stavebnictví. Mívají dlouhý a tuhý ocelový list a velké zuby. Pilu je potřeba vybírat podle jejího účelu. A vzhledem k tomu, že jsou na tento nástroj při práci kladeny značné nároky, je důležité zvolit kvalitní výrobky, jaké jsou k dostání například u společnosti PILANA MARKET.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fourteen − 9 =