Je v Praze stále blaze? Z pohledu cen nemovitostí už dávno ne!

„Ceny v hlavní metropoli dosahují svého maxima,“ děsí mladé rodiny titulky v médiích. Ideální situace není ani na trhu s hypotékami, na které po zpřísnění podmínek Českou národní bankou dosáhne jen hrstka vyvolených. A i ta musí mít hodně našetřeno. Z vlastního bydlení se dnes stává velmi luxusní komodita.

Ovšem, víte, co se říká? Že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. Zkuste vyrazit do takového New Yorku, kde byste zaplatili majlant i za sklepní špeluňku. Vzrůst cen nemovitostí je zkrátka celosvětovým trendem. Ale zpět do naší metropole.

Vysoké ceny nájmů vyhánějí starousedlíky z centra

Abychom odpověděli na otázku položenou v titulku tohoto článku. V Praze už dávno není blaze. Alespoň z pohledu cen nemovitostí. Nejdražší je samozřejmě centrum města, které se pomalu začíná vylidňovat. Vysoké ceny nájmů v kombinaci s nadměrným počtem hlučných turistů v letní sezoně i starousedlíky vyhánějí na periferie. Byt 2 + kk na Malé Straně o rozměru 46 m², což je v podstatě garsonka, je momentálně k mání za 11 milionů korun. Máte je?

Vyhněte se centru!

Pokud ne, máte v podstatě dvě možnosti. Vybírat nemovitosti mimo centrum, nebo se vydat cestou pronájmu. Čím více se totiž centru vzdálíte, tím samozřejmě můžete počítat s nižšími cenami bytů. Byt 2+1 Praha 3 vás už vyjde o zhruba polovinu méně než zmíněný byt na Malé Straně. Zde můžete pořídit byty v cenovém rozmezí od čtyř od osmi milionů v závislosti na lokalitě. Zatímco na Žižkově pořídíte byt za čtyři miliony, bydlení na Vinohradech vás vyjde dvojnásobně dráž.

Koupě, nebo pronájem?

Zvolíte-li bydlení nájemní, tak pronájem garsonky Praha Modřany o rozloze 23 m² vás vyjde zhruba na 8500 korun za měsíc. Čím větší byt přitom bude v hledáčku vašeho zájmu, tím vyšší náklady na jeho pronájem. Cena bytu třípokojového ve stejné lokalitě je zhruba o deset tisíc korun vyšší.

Žijte v Kladně, pracujte v Praze

Pokud i tyto částky jsou na vás příliš vysoké, odstěhujte se zcela mimo Prahu. Ale v dojezdové vzdáleností do ní. Co byste říkali třeba Kladnu? Zde seženete garsonku i do milionu korun. Zajímavé ceny ale najdete i pod odkazem prodej bytu 2+1 Kladno a byty 3+1 na prodej Kladno SvabinskehoZde je k mání rozlehlý třípokojový byt za necelé tři miliony. To jsou mnohem lepší ceny, nemyslíte? Tak hodně štěstí!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 + ten =