Kdy a proč se vyměňují autobaterie?

I když nechceme podceňovat motoristy, co se týče znalostí, jak a kdy se vyměňují baterie, přece jen není na škodu si nějaká fakta před přicházející zimou připomenout. Víte, v jakém momentě autobaterie potřebuje „jen“ dobít a kdy už je potřeba koupit novou? Znáte zásady kupování akumulátorů a jak se o baterku co nejlépe starat, aby dlouho vydržela?

Důvody, proč se v zimě autobaterie tak rychle vybíjejí

V zimě dostávají akumulátory zabrat nejvíce. Víte, co máte udělat, pokud si při nastartování vaše auto ani neškrtne? Nejprve musíte znát příčinu, proč se v zimě auto-baterie tak rychle opotřebovávají. Je to klesající teplotou, při níž jsou všechny chemické reakce pomalejší, tedy i ta, u které v olověné baterii vzniká elektrický proud. A tak je při minus šestnácti stupních startovací výkon na pouhých 40 procentech. A energetická náročnost naopak stoupá až na 210 %. Jestliže k tomu navíc máte starší, opotřebovaný typ autobaterie, dochází k jejímu okamžitému vybití.

Co si hlídat před zimním startováním auta?

Odborníci tvrdí, že stačí před ranním startováním měřit klidové napětí ve svorkách – napětí, jež má akumulátor v momentě, kdy nejsou zapojeny žádné spotřebiče. U hodnot přes 12,5 V by baterka měla být v pořádku. Nižší hodnoty vyžadují nabití. V autoservisu se provádějí zátěžové testy s odporovou spirálou, které určí, zda je akumulátor nutné pouze dobít nebo je třeba koupě autobaterie podle typu auta. Ještě je při kupování akumulátoru na https://www.nekvinda-obchod.cz/1-autobaterie/ nutné hlídat rozměr, minimální kapacitu a startovací proud baterie určený výrobcem. Platí pravidlo, že čím více je v autě spotřebičů, tím výkonnější akumulátor by měl být.

Jak prodloužit životnost autobaterie?

Vysoké teploty, nedostatečné nabíjení a otřesy jsou nejčastějšími příčinami krátké životnosti akumulátorů. Pokud auto dlouho stojí, měla by se autobaterie co nejvíce nabít. Malé poklesy stačí vyřešit běžnou nabíječkou, velké poklesy zajistí automechanik. Povrch baterie mezi kontakty by měl být suchý a čistý, plechové spojky se dají nahradit za olověné a mají se častěji mazat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

12 + sixteen =