Když nohy neslouží, musíme vybrat invalidní vozík! Jaký a kde nejvýhodněji?

Nezáleží na tom, jestli je člověk upoután na vozík od narození, musí ho používat až ve stáří, nebo je jeho stav jen dočasný. V každém případě musí vozík jeho majiteli maximálně vyhovovat, jeho výběr nesmí být podceněn. Existují 3 základní typy vozíků, jsou určeny pro různé situace a v mnohém se od sebe liší.

Mechanický, elektrický či je ideálním řešením skútr?

K základním patří mechanické invalidní vozíky, které se ovládají pomocí rukou. U nich je důležité, aby člověk bezpečně a pohodlně dosáhl na madla, kterými ovládá kola. Pozor je třeba dát na kvalitu polstrování sedadla. Platí, že čím delší dobu během dne člověk na vozíku tráví, tím musí být polstrování kvalitnější, aby nevznikaly nepříjemné otlaky. Mechanický invalidní vozík by se měl dát lehce skládat, usnadní to manipulaci s ním.

Puma_yes1Elektrický invalidní vozík je určen pro osoby, jejichž zdravotní stav je trvalý a chtějí si alespoň v rámci možností užívat volného pohybu. Jsou ideální pro ty, kdo mají navíc problémy s pohyby rukou. Elektrický vozík musí být snadno ovladatelný, výhodou je polohovatelná opěrka zad, rukou i nohou. Je důležité, aby tento typ vozíku byl vybaven i bezpečnostními prvky – minimálně musí mít odrazky, aby byl vozík dobře viditelný pro ostatní.

Do třetice tu je invalidní skútr. Ten slouží jako kompenzační pomůcka pro invalidní osoby, často ho volí i lidé trpící nadváhou. Na trhu jsou invalidní skútry tříkolové a čtyřkolové. Tříkolová varianta je určena pro méně náročný terén.

Půjčovna i prodej

Na výrobu a prodej vozíků a skútrů se specializuje společnost KrosMedical, která působí v několika státech EU. Prodává a pronajímá nové i použité vozíky i skútry, nabízí i další zdravotní a kompenzační pomůcky, jako například polohovací postele a křesla, berle, chodítka, toaletní židle a další.

S příspěvkem!

Víte, že vám může vaše zdravotní pojišťovna na nákup vozíku přispět? Je třeba, aby vám invalidní vozík předepsal lékař jako nezbytnou kompenzační pomůcku. O přesném postupu získání příspěvku se informujte ve vaší zdravotní pojišťovně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

sixteen − five =