Můj názor: Daň za to, že dýchám český vzduch

Již delší dobu se zamýšlím nad tím, z čeho všeho platíme daně a co za to jako odměnu dostáváme od státu, že platíme sociální pojištění, které nám v budoucnu nic nepřinese, platíme zdravotní pojištění, avšak u zubaře si platíme zákroky sami stejně tak jako většinu léků, protože je zdravotní pojišťovna nehradí. Spousta lidí se mnou souhlasit bude, jiní řeknou, že bych si to představoval asi moc růžově, ale faktem je, že to, co se děje u nás je někdy příliš, ale kdo by to měl změnit? Já nebo Ty? Oni, ale kdo? Snad my všichni, jenže jak? Korupce je prostě obrovská, peníze státu utíkají pod prsty jako voda jen proto, aby se všichni nabažili svých miliónů a co zbude pro českého normálního občana? Platit, platit a platit.

 

Daň snad i ze vzduchu

Daně jsou staré jako lidstvo samo. Už v dobách králů se vybírali od prostých občanů daně. Bylo to tak od nepaměti a určitě souhlasím s tím, aby stát vybíral od lidí daně, ale nesouhlasím, za co všechno se daně vybírají a především co pak z toho mám? Koupím pozemek přes realitku. Realitce zaplatím provizi z té ona musí odvést daň. V pořádku. Postavím dům, na jehož stavbu využiju materiál, který je zdaněný. V pořádku. Až dům postavím musím platit daň z nemovitosti. OK, je to sice můj dům, moje parcela, přesto Daně ze všeho, snad i ze vzduchuleží na území státu, kde se prostě vybírá za každý centimetr a každý litr vzduchu, beru to. Rozhodnu se dům prodat. Zaplatím pak procenta z prodeje nemovitosti.

To jako proč? Koupil jsem parcelu, na své náklady postavil dům, za který platím jednou ročně daň z nemovitosti. Stát mi nepřispěl ani korunu na pozemek, materiál (naopak ten byl díky státu dražší), platím daně a přesto, když dům prodávám platím znova? Ale nyní má být schválen nový zákon, který mě nadzvednul ze židle ještě více. Platit bude nejen prodávající ale i kupující, takže za jednu nemovitost se zaplatí státu dvakrát. Nebudeme zvyšovat daň z prodeje nemovitosti o 10%, my ji rovnou zvýšíme o 100%, protože máme málo příjmů do státní pokladny, jelikož naši sponzoři chtějí stále více peněz.

To že platíme daň z příjmů asi nikoho nepřekvapí a každý to bere jako samozřejmost. Daň platíme, protože žijeme v ČR a můžeme zde pracovat. To plně chápu i když částka, kterou platíme mi přijde neadekvátní oproti službám, které mi stát v nouzi nabídne. Co vlastně z těch vysokých daní máme? Ano pro mnoho z nás jsou to především sociální dávky, které však v hojné míře využívá šikovně jedna menšina vy víte která. Co dál?

Podporu, když přijdu o práci, dobře beru. Platíme z našich daní všechny statní instituce, všechny úřady, školství (částečně) a všechny státní budovy atd. Chápu, že náklady na státní zaměstnance jsou vysoké. Restrukturalizace by pomohla zcela jistě a myslím, že zeštíhlení českých úřadů by přineslo úsporu několik miliard korun, ale zase by byli lidi bez práce, což nikomu nepřeju a navíc by ušetřené peníze nebyli dle mého investovány správně a vytratily by se jako pára nad hrncem a stále by byla státní pokladna v mínusu.

To, že platíme daně z jídla, které každý den kupujeme, ukrutné dně z pohonných hmot, které kupujeme do svých plechových mazlíčků mi připadne normální. Je pravda, že výše daně mi přijde dost vysoká, ale co naplat. Mám jen pocit, že z toho co zaplatím na daních se mi nedostane stejné adekvátní podpory od státu.

 

Sociální pojištění

Další bombastickou věcí je sociální pojištění. Dříve sloužilo především jako spoření na důchod i když se vlastně ukázalo, že z tohoto pojištění jsou vyplácení současní důchodci. My již žádný důchod mít nebudeme, vláda pro nás přeci připravila super výhodné pilíře, o kterých psal v minulosti Honza. Znamená to, že co si do důchodu našetříme, můžeme využít a pokud nebudeme nic mít skončíme na dlažbě. Má vize ulic za 40 let není příliš optimistická. Myslím si, že se rapidně zvýší počet bezdomovců zejména těch starých. Nemyslím si, že by se to týkalo všech generací. Generace, která nastoupí po té naši již bude od dětství šetřit na důchod a tak nebudou muset řešit potíže s financemi ve stáří. Přesto mi zase přijde nefér, platit pojištění za něco, co v budoucnu mít nebudu. Opět tedy platím na někoho, na mě už však nikdo platit nebude. Vím, že život není fér a beru to jako realitu, které mě však dost štve. Peníze, které jsem již na sociálním pojištění zaplatil by mi mohli zůstat do budoucna, úročit se a už nyní bych měl našetřeno na klidné stáří, ale chápu, že tak věci nefungují.

 

Potrhlé zdravotní pojištění

Zdravotní pojištění činí cca 1800 Kč měsíčně a ze zákona jej musí platit všichni. Dávalo to dříve smysl, protože léky jsem dostávali, zdravotní péči jsme nehradili a ještě jsem měli na svou dobu zpravidla kvalitní ošetření a v nemocnici si vás čistě pro jistotu nechali o dva dny déle, jen aby byla jistota, že budete v pořádku. Ze zdravotního pojištění Zdravotní pojištění a co za to?jsou nám hrazeny výlohy coby nemocenská nebo vyplacení úrazu. Nemocenská je dost diskutabilní. Nejsem typ, který by nemoc simuloval a tak mě naštve, že když dostanu chřipku jsem 2 dny doma zdarma a až následně poté mi běží nemocenská.

Raději to řeším dovolenou, protože je to výhodnější než zůstávat doma zdarma. Vyplacení úrazu je fajn. Za své peníze nás také lékaři operují a starají se o nás v nemocnicích.  To je hrozně moc fajn. Avšak proč mám pocit, že zdravotní péče je ledabylá, nemocnice se vás chce co nejdříve zbavit, nejlépe po zákroku hned domů a přístup k pacientům můžu říct na vlastní kůži mnohdy také nic moc.

Nechápu poplatky u lékaře. 30 Kč za návštěvu mě nezabije, to určitě ne, jen nechápu smysl, vždyť si platím zdravotní pojištění, které by snad mělo návštěvu lékaře zahrnovat ne? Samozřejmě zahrnuje, protože si lékař za to, že vezme do ruky stetoskop a poslechne si mě a podívá do krku naúčtuje pojišťovně šílené peníze, ale o to více nechápu poplatky u lékaře. A poplatek za vystavení receptu v lékárnách? To někdo musel hodně lobovat, protože to je přeci práce lékařů vystavit recept a práce lékáren je recept vydat. Asi bych chtěl moc.

Jenže dalším problémem jsou čím dál větší doplatky na léky a stále více léků, které pojišťovny nehradí a stále více lékařů, kteří jsou manipulováni a možná i finančně podpořeny farmaceutickými společnostmi za vystavení receptu na pacientem plně hrazený lék. A to mi vadí snad nejvíce. Navštívíte lékaře, zaplatíte 30 K4, OK v pohodě nemám problém, vystavíme mi recept na antibiotika, prášky na bolest v krku a kapky proti kašli. Fajn jsem přeci pojištěný a platím si měsíčně 1800 Kč tak snad to bude hrazené. No v lékárně zaplatím ¼ měsíčního pojištění na doplatcích, protože mi ještě lékař doporučí probatika, která však nejsou hrazena zdravotní pojišťovnou.

Mám dost vysoké dioptrie 7 na jedno oko na druhé 8. Bez brýlí resp. čoček si nic nepřečtu a vidím dost špatně. Laserové operace dnes nejsou žádný problém, až na to, že jsou považovány za kosmetické zákroky a nejsou hrazeny pojišťovnou. Takže kdy mi tedy udělají nějakou operaci, abych lépe viděl? Až budu mít 20 a 20 dioptrií a budu téměř slepý? Nebude pak už pozdě? Nepotřebuju, aby mi pojišťovna hradila celý zákrok, to bych asi chtěl moc, ale třeba polovinu, která by mě motivovala, abych si na tento zákrok našetřil. Bylo by to super.

Proč mám pocit, že se čím dál více stává zdravotnictví velkým businessem a brzy bude dostupné jen pro nejbohatší, kteří si prostě budou moci koupit lepší zákroky na lepších strojích. Ono to tak již vlastně již je. Nemocní a nemajitel zůstanou dál nemocnými a dostanou jen základní ošetření, které se ani zdaleka nevyrovná péči, kteří si mohou zaplatit bohatí občané.  Pro mě je to podpásovka. To, že ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny bere měsíčně plat o kterém se nám jen zdá a který mi vyděláme a někteří ani ne za rok je bez komentáře. Místo, aby tyto peníze šli na léčbu pacientů jsou do kapsy jednotlivých lidí a na léčbu pacientů jak slyšíme již několik let nejsou peníze. Nejsou ale proč? To víme všichni.

Otázka však zůstává zda s tím něco uděláme. Myslím, že ne. Budeme jen kecat mluvit o tom v hospodách, nadávat u televize a pak si zvolíme skvělého prezidenta, který prezentuje náš národ, řekl bych národním způsobem. Hmm tak teda šťastnou budoucnost všem.

Je mi jasné, že výše popsané není tak jednoduché, jak jsem napsal. Chápu, že mnoho věcí nelze změnit a vím, že tohle je možná jen všechno krok k tomu, abychom se v budoucnu měli lépe. Přesto se nemohu zbavit dojmu že je sakra někde něco špatně. V článku jsem nezmínil mnoho resortů jako je školství, doprava, kultura a podobně, to by bylo na samostatné články a protože jsem již nechtěl svůj názor na věc zbytečně prodlužovat a motat tam i další věci jako jsou děravé silnice po zimě tak si toto téma nechám na další kritický článek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

six + 4 =