Oszkár Világi: Vládce Slovnaftu a inspirativní osobnost

Třicet nejbohatších Slováků vlastní majetek jako čtvrtina obyvatelstva dohromady. Na seznamu nechybí jméno právníka a bývalého politika JUDr. Oszkára Világiho, který již deset let zastává funkci předsedy představenstva největší slovenské rafinérie, společnosti Slovnaft. Zároveň je členem vedení skupiny MOL. Úspěšnému manažerovi se připisuje takový vliv jako jen pár lidem na Slovensku. Velké renomé má i na mezinárodní manažerské scéně.

Oszkár Világi je bezesporu zajímavá osobnost. Je to vizionář usilující o myšlenku středoevropské identity bez komplexů a uznávaný businessman patřící ke slovenské manažerské elitě. Zároveň velmi zásadový člověk, který tvrdí, že obchodní kontakty a sponzoring ze Slovnaftu nedá nikomu zadarmo. A už vůbec ne výměnou za vazalství.

Podle Világiho vše spočívá v číslech, efektivitě a společenském přínosu. Angažuje se v mnoha oblastech, a přestože některé jeho aktivity nevykazují tak dobré výsledky jako ostatní, Világi je přesvědčen, že se to jednou otočí.

Po sametové revoluci se začal angažovat i politicky jako poslanec za hnutí Veřejnost proti násilí. Po rozpadu přešel do ODÚ-VPN, kde setrval až do konce funkčního období. Od roku 1992 se intenzivně věnuje podnikání.

Do středu dění se dostal po založení právní kanceláře Csekes, Világi, Drgonec & Partners. Spolupracoval s významnými firmami, zajišťoval právní služby zahraničním investorům a zasloužil se o restrukturalizaci slovenského průmyslu. Politického dění se přitom účasnil i nadále, například členstvím v republikové radě Strany maďarské koalice.

Hodnota majetku Oszkára Világiho je odhadována na 0,5 miliardy eur. Své jmění investuje do pozemků na jižním Slovensku a snaží se pozdvihnout rodný region Dunajské Stredy. Pravidelně se účastní prestižních konferencí a poskytuje inspirativní rozhovory. Můžete je zhlédnout v archivu portálu motivp.com.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

12 − nine =