Ponorné čerpadlo: k čemu slouží a jak jej vybírat?

Ponorná čerpadla jsou výborným pomocníkem na mnoha místech. Využít se dají k čerpání vody ze studny nebo vrtu, k zalévání zahrádky, vyčerpávání bazénu nebo třeba k zalévání fotbalového hřiště. Při pořizování čerpadla si musíme ujasnit, k čemu jej potřebujeme a jak je chceme ovládat.

cerpadloČerpadel existuje celá řádka. Ta ponorná, jak už název vypovídá, jsou ponořena do kapaliny a vytlačují ji potrubím nebo hadicí. Lze je použít i pro čerpání z větších hloubek. Pokud nám stačí ruční ovládání, potřebujeme pouze čerpadlo. Jestliže požadujeme automatické spínání čerpadla, například pokud otočíme kohoutkem, bude nezbytné pořídit domácí vodárnu. Určující pro výběr zařízení je, jaký průtok a dopravní výšku potřebujeme, a pod jakým tlakem od něj budeme práci požadovat. To souvisí s tím, jak hluboko leží hladina kapaliny, kterou chceme čerpat, a jak je tento zdroj vody daleko od místa, kam se bude voda dopravovat. Vždy bereme v úvahu nejvyšší možné hodnoty, aby se nestalo, že čerpadlo nebude v určitých situacích postačovat.

Čerpadlo pro domácnost vyžaduje průtok 2-4 kubíků za hodinu, pro zalévání zahrádky postačí 1,5 kubíku za hodinu. Výkonná ponorná čerpadla dokážou čerpat vodu až do výšky 50 metrů, mnoha účelům ale postačí méně výkonné zařízení. Plovákový spínač dokáže reagovat na dosažení určité hladiny a poté se čerpadlo spustí. Po snížení hladiny se motor zastaví. Takto to bývá většinou u dešťových nádrží. Dalším hlediskem výběru může být, jak často budeme vodu čerpat, a jaké máme finanční možnosti.

Nezapomeňte zohlednit kvalitu čerpané vody. Podle toho se rozhodněte buď pro čerpadlo na čistou vodu, nebo kalové čerpadlo. Užitková voda z potoku, jezírka, bazénu, jímky nebo rybníka vyžaduje kalové čerpadlo. Sací koš je opatřen mřížkou pro separaci nečistot, aby nedošlo k ucpání. Pokud se jedná o vodu splaškovou nebo fekální, je třeba robustní čerpadlo z odolných materiálů jako nerez nebo litina. Některá ponorná čerpadla mají dokonce řezací nástroj pro rozmělňování větších nečistot.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

three × 1 =