Připomeňte si 100. výročí založení Československa zlatým Masarykovým dukátem

Letošní rok oslavíme 100 let od založení Československa. Stát, který už sice zanikl, ale alespoň na chvíli úzce propojil dva národy – Čechy a Slováky. Společně jsme se tak dokázali v Evropě prezentovat jako silný národ, za kterým stojí silné osobnosti. Tou nejvýraznější byl i první československý prezident – Tomáš Garrigue Masaryk. Státník, který je považován za filozofa, sociologa a pedagoga, je nyní tváří nové mince, kterou vydala Pražská mincovna právě u příležitosti výročí 100 let od založení Československé republiky.

Masarykův zlatý dukát vychází v nákladu pouhých 1000 ks

Na limitovanost edice upozorňuje i prestižní prodejce, numismatická prodejna v Obecním domě v Praze, která provozuje rovněž internetový e-shop Zlate-mince.cz. Zlatých dukátů nebude totiž ani pro horních 10 000, takže sběratelé, ale i další zájemci o hodnotný medailérský skvost, by rozhodně s nákupem neměli zaváhat.

Zlatý Masarykův dukát navrhl akademický sochař Vladimír Oppl. Ten patří mezi nejuznávanější české medailéry. Stojí například za návrhem českého vysokého státního vyznamenání – Řádu T. G. Masaryka, který se propůjčuje osobám, jež se zasloužily o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. V roce 1999 získal ocenění za návrh nejkrásnější zlaté mince světa. Pražská mincovna vydala již řadu medailí navržených právě akademickým sochařem Opplem. Mezi nejnovějšími realizovanými návrhy je například na světě největší platinová medaile vážící až půl kilogramu. Motivem je Chrám svatého Víta v Praze.

Vyzvednout je ale třeba rovněž rytce Masarykova dukátu, Tomáše Lamače. Dukát je totiž unikát i pokud jde o ryteckou práci. Mince je ručně rytá. Malá plocha přitom dává prostor i těm nejmenším detailům, a i v nízkém reliéfu mince skvěle vyniká plasticita a hloubka. Plocha zlaté mince je vysoce leštěná a dosahuje zrcadlového lesku.

Unikátní zlatá mince s portrétem T. G Masaryka se prodává v setu se stříbrným odražkem. Ten má stejný motiv i hmotnost.

Masaryk a symboly třech národů

Na Masarykově dukátu je na lícní straně vyobrazen profil Tomáše Garigue Masaryka. Rub mince nabízí dobovou stylizaci českého lva. Nad ním je umístěn slovenský dvouramenný kříž symbolizující světce sv. Cyrila a Metoděje, s typickým trojvrším představující uherská pohoří Tatru, Mátru a Fatru. Levá část rubové strany mince zobrazuje rovněž moravskou šachovanou orlici.

Kde zakoupit Masarykův zlatý dukát?

Tento unikátní zlatý dukát koupíte exkluzivně pouze ve zmíněné prodejně v Obecním domě v Praze, nebo v e-shopu Zlate-mince.cz. Cena Masarykova dukátu, spolu se stříbrným odražkem, je 7450 Kč. Jde o skvělou investici pro sběratele, i o unikátní a hodnotný dárek.

Investujte do drahých kovů – třeba v podobě mincí

Líbí se vám mince, nebo máte zájem o investice do drahých kovů? Velkým hitem je investice do stříbra. Jde o cenově dostupnější variantu investic, než je zlato. Přitom odborníci se dnes shodují, že investiční potenciál stříbra je dnes vyšší než potenciál zlata.

E-shop Zlate-mince.cz a prodejna v pražském Obecním domě nabízí investiční stříbro v podobě stříbrných cihel ze Švýcarska. Investici je však možné spojit i se sběratelskou vášní a láskou k numismatice. Obchod nabízí stříbrné mince renomovaných mincoven. Nádherné jsou české stříbrné mince s exkluzivní ražnou, která se dá koupit pouze v tomto obchodě. Jde například o stříbrnou minci k 650. výročí položení základního kamene Karlova mostu, či k 750. výročí založení menšího města pražského Přemyslem Otakarem II. Zajímavostí je stříbrná mince připomínající největší rukopisní knihu (kodex) světa – Codex Gigas. Jeho napsání se připisuje podlažickému klášteru v Podlažicích u Chrudimi, pravděpodobně ve 13. století.

Tip na nákupy sběratelských mincí i investičního zlata či stříbra

Zajímá vás numismatikaNavštivte specializovanou prodejnu v pražském Obecním domě. Obchod s vlastním e-shopem na adrese Zlate-mince.cz se specializuje především na českou a slovenskou numismatiku. V nabídce najdete zlaté mince ČNB i numismaticky atraktivní kousky mincí vyrobeny Pražskou mincovnou. Nechybí nabídka investičního zlata a stříbra.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

sixteen − seven =