Robotizace už není jen pro velké výrobní firmy

Roboti jako jednoúčeloví pomocníci nejsou v průmyslu novinkou. Čím dál více ale do něj pronikají i tzv. coboti – kooperativní roboti, jež charakterizuje jejich univerzálnost.

Nemusíte být zrovna zarytým milovníkem sci-fi, abyste znali tak klíčová díla literatury, jako jsou R.U.R. Karla Čapka a Já, robot Isaaca Asimova. Díky nim nám možná roboti přijdou poněkud mýtičtí, samozřejmě ve smyslu vědecko-technickém. Karel Čapek dal dokonce tomuto „stroji“, nebo spíše těmto „strojům“ jméno – robot. Asimov zas nadefinoval tři zákony robotiky, které se sice u dnešních typů robotů zdají být úsměvnými, vždyť od androidů, jaké popisoval Asimov, jsou ještě hodně vzdálení, ale jednou se určitě aktuálními stanou. A přestože se ještě do domácností nedistribuují androidí pomocníci, robotizace už nyní zcela zásadně ovlivňuje průmysl. Stále však žijeme s tím, že je doménou pouze pro obří automatizované fabriky. Což však už není pravda.

Robotizace proniká i do menších výrobních procesů

Firma Universal Robots, která dodává robotická ramena, usiluje o to, aby její technologie byly dostupné pro celou škálu firem – malých, středních i velkých. Proto se snaží i o snižování návratnosti investic do jejich robotických technologií, která už dnes dosahuje v průměru pouhých šest měsíců. Máte někde v hlavě zafixováno varování, většinou ze sci-fi literatury a filmů, že nám roboti vezmou práci? Jen ať vezmou – tu rutinní, kterou lze snadno zautomatizovat, nebo tu nebezpečnou, kterou jim rádi předáme.

Robotickým ramenům Universal Robots se otevírají dveře v řadě odvětví

Universal Robots a jeho kooperativní robotická ramena pomáhají zkvalitňovat výrobu a zvyšovat výkon v celé řadě odvětví. Samozřejmě v oblasti elektroniky a technologií, v automobilovém průmyslu a u celé řady jeho subdodavatelů, při výrobě plastů a polymerů, u výroby kovů a obrábění, ve farmacii a v chemickém průmyslu, ale i při výrobě nábytku a vybavení domácností, v potravinářském průmyslu a v zemědělství, a v neposlední řadě ve vědě a výzkumu. Ale dveře se otevírají i v jiných oblastech, protožekolaborativní robotická ramena umí nabídnout univerzální robotické řešení, které se pak jenom specificky naprogramuje tak, aby bylo schopné vykonávat další nové činnosti.

Pro každé odvětví dokážou být roboti cestou k rychlejší, bezpečnější a efektivnější výrobě i činnosti. Obecně pro jakýkoliv segment znamenají začít podnikat chytřeji. Kolaborativní roboti, tzv. coboti, dnes již zefektivňují podnikání takových firem, jako Nissan Motor Company (montáž), Continental (obsluha strojů, Pick&Place), Franke (lepení, dávkování, svařování), Prysm Industries (Pick&Place, balení a paletizace), Paradigm electronics (leštění), Atria (obsluha strojů, šroubování, montáž, kontrola kvality, Pick&Place) a v celé řadě dalších. Podrobnější informace najdete na stránkách firmy universal-robots.com.

Obrovským pomocníkem umí být roboti v nábytkářském průmyslu

Právě díky robotům se daří neustále zlepšovat kvalitu výroby nábytku. Kooperativní robotická ramena zvyšují přesnost při výrobě. Nahradit přitom umí téměř každý manuální úkon. Ramena dokážou odbourat fyzicky náročné činnosti, tak typické pro tento typ průmysluPrůmyslové roboty lze v nábytkářském průmyslu využívat na pokládání, míchání, lepení, svařování, balení a paletizaci, řezání, míchání a spojování materiálů. Coboti se přitom hodí již pro malé a středně velké nábytkářské podniky. Typickými firmami, které je v tomto odvětví využívají, jsou Franke, RSS, Paradigm či SHAD.

Univerzální roboti Universal Robots

Společnost Universal Robots dnes nabízí tři klíčové produkty: Robot UR3, Robot UR5 a Robot UR10. Číslo v označení produktu označuje manipulační zatížení v kilogramech. Všechny roboty lze jednoduše programovat, a to díky patentované technologii s 3D vizualizací. Robota stačí vést a rameno přemístit na požadované místo. Nebo trajektorii vytvořit stisknutím kurzorového tlačítka na tabletu. Takže programovat dokážou i uživatelé bez předchozích zkušeností a specifických znalostí.

Celé nastavení pro potřeby procesů dané firmy je velice rychlé. Firma Universal Robots poskytuje kvalitní kooperaci u nasazení robotů. Roboti jsou bezpeční a nabízí flexibilní využití. Nejde tedy u jednoúčelový stroj, ale o univerzálního pomocníka pro různé procesy a úkony.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

twenty + three =