Růže z Jericha

Selaginella lepidophylla je rostlina vyskytující se v pouštních oblastech západní Asie, ale také v pouštích Texasu, Mexika či Egypta. V těchto nehostinných krajích přežívá ojedinělým způsobem. Při nedostatku vláhy je stočena do „klubíčka“, koulena větrem po poušti. Jakmile se dostane do vlhčích míst, rozvine se do růžice velikosti 15-20 cm. Díky své schopnosti se pohybovat bývá označována jako pouštní běžec.

 Probuzení k životu

Jerišská růže bývala v minulosti brána jako rostlina přinášející štěstí. Byla nalezena i v hrobkách faraónu a po 4000 let byla ještě životaschopná. Můžeme ji pěstovat i v domácích podmínkách. Zakoupíte ji jako seschlou kuličku, ale během půl hodiny ji je možno opět přivést k životu.

Vložíme rostlinu do plytké misky a zalijeme vodou, aby byly kořínky v ní ponořené. Už během prvních pěti minut můžeme pozorovat změnu. Rostlinka se začíná pozvolna rozvíjet a po dvaceti minutách je téměř rozevřená. Udělal jsem takový menší pokus a nafotil rozvíjející rostlinu v intervalu 10. minut. Na výsledek se můžete podívat v přiložených fotografiích.

Čas 10.25 asi 5 minut po zalítí
Čas 10.25 asi 5 minut po zalítí
Čas 10.35
Čas 10.35
Čas 10.45
Čas 10.45
Čas 10.55
Čas 10.55
Čas 11.05
Čas 11.05

Podle fotografií vidíme, že rostlinka potřebovala k plnému rozvinu cca 45 minut. Rozvinutá vydrží než ji vyschne voda v misce a pak ji můžeme nechat klidně i několik let bez vláhy.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 × four =