S němčinou se ve střední Evropě neztratíte

Každý dříve či později zjistí, že znalost jednoho jazyka nestačí. Angličtina je dnes považována za standardní dovednost, takže toužíte-li ohromit, chtělo by to ovládat ještě aspoň jeden jiný cizí jazyk. Jaký? Výběr je obrovský. Milovníky dovolených u moře by mohla nadchnout italština či španělština. Ty, co mají rádi výzvy, potěší poměrně komplikovaná francouzština. Hojně se u nás stále učí ruština a někteří odvážlivci se pouští do úplně neobvyklých jazyků, jako jsou například finština či korejština. Jedna důležitá řeč nám ale ve výčtu unikla. Ptáte se jaká? No přece němčina!

Němčina je dost často druhým jazykem, který se učí děti na základních školách a vzdělávací instituce moc dobře ví, proč je výuka němčiny perspektivní. Ve světě to není až tak důležitý jazyk, z globálního hlediska by byla lepší například zmiňovaná francouzština, nicméně pro nás, kteří žijeme ve střední Evropě, je role němčiny nemalá.

Proč by Češi měli umět německy?

S Němci máme kus společné historie a možná víte, že spousta českých výrazů pochází z němčiny – například flaška, akorát, barák, deka, fabrika, kýbl, kanape a mnohá další slova, jež běžně používáte. I když německá historie nebyla vždy růžová, prostě k nám patří.

Dalším důvodem je fakt, že v ČR působí spousta německých firem. Pokud budete působit na pozici v takové firmě a dostanete se do kontaktu s německými pobočkami, možná se domluvíte i anglicky. Nicméně takové firmy obvykle svým zákazníkům stejně platí kurzy němčiny, protože domlouvat se jazykem, v němž je aspoň jedna strana rodilým mluvčím, je prostě snazší.

Motivací může být i snaha domluvit se na dovolené. Mnozí Češi jezdí za hranice jak v létě, tak v zimě – ať už do Německa, nebo Rakouska. V obou těchto zemích jsou nádherné věci k vidění od horských vesniček až po zámky a domlouvat se tam jen rukama a nohama je poměrně nemilé. Připadáte si hrozně.

Kde se tomuto jazyku naučit?

Jazykové kurzy němčiny poskytuje opravdu spousta vzdělávacích institucí, takže si každý snadno najde vyhovující kurz. Pokud tvrdíte opak, jen se vymlouváte. V Praze můžeme doporučit jazykovou školu Lingua Sandy nabízející individuální výuku, kurzy pro veřejnost i firemní vzdělávání. Ať už potřebujete oprášit školní znalosti, procvičit se v mluvení nebo začít úplně od začátku, s lektory se určitě domluvíte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 × three =