Symbolika dlouhých vlasů

Dlouhé vlasy patřily odedávna ke způsobu krášlení žen. Nemají snad podle vás vlasy až do pasu jakési kouzlo? Jen si vzpomeňte na mořské panny, víly či egyptskou Kleopatru.

Vlasy o nás mohou vypovídat možná víc, než si někdy myslíme. Zejména u mužů může dlouhá kštice symbolizovat revoltu proti zavedeným pořádkům. Mimoto jimi můžeme zdůraznit vlastní osobnost anebo svému vzhledu dodat špetku extravagance. Zejména v minulých desetiletích se dlouhé vlasy staly nástrojem sebevyjádření, ať už máme na mysli hippies, punkery nebo jedince, kteří vyjadřovali svůj politický postoj. Z toho se může zdát, že ve vlasech je ukryta určitá síla.

Zatímco u mužů dlouhé vlasy někdy spojujeme s rebelstvím, u žen se nepovažují za nic neobvyklého. Je tomu tak alespoň v naší západní kultuře, kde jsou naopak krátké vlasy něčím odlišným, dalo by se říci znakem vzpoury. Dlouhé vlasy jsou tudíž považovány za typickou charakteristiku ženy.

Délka vlasů u žen se může měnit také s věkem. U nás je tendence mít delší vlasy v mladším věku a kratší vlasy ve starším věku. Bezpochyby je to spojeno s přirozenými cykly, kterými ženy procházejí a které způsobují vypadání či řídnutí vlasů. V obecném chápaní jsou husté, bohaté vlasy známkou pevného zdraví a vitality. Zamyslete se, kdy jste naposledy viděli starší ženu s dlouhými vlasy a zkuste se rozpomenout, jaký dojem to ve vás vyvolalo. Cítili jste ze ženy energii, životní sílu nebo snad něžnost a ženskost?

Tak jako všechno ostatní v našem těle, i vlasy neustále procházejí změnou. Jejich růst je pouhým dělením buněk, kdy nové buňky u kořene vlasu vytlačují starší část vlasu. Průměrná rychlost růstu vlasu je 1 cm za měsíc. Jednoduše si spočítáme, že za rok nám kštice poroste asi 12 cm. Pokud tak dlouho čekat nechcete, k dostání jsou nyní tzv. clip in vlasy. Jedná se o příčesek obvykle z lidských vlasů, který lze jednoduše připnout k vašim stávajícím vlasům a opticky si je tak prodloužit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 × five =