Těsnění oken

Okenní těsnění se nachází u všech typů oken a dveří, které jsou určené jak pro klasické, tak i nízkoenergetické a pasivní domy. Je nenápadnou, avšak velice důležitou součástí oken, protože napomáhá v jejich izolaci. Mezi nejpoužívanější materiály patří kaučuk a extrudovaná guma. Nyní se blíže podíváme na samotné vlastnosti a výhody těchto dvou materiálů.

Natahované těsnění EPDM

V Evropě se materiál známý pod názvem kaučuk poprvé objevil již před více než 500 lety. Postupem času se stával stále více oblíbeným a hojně využívaným materiálem, který našel uplatnění v mnoha oborech. V dnešní době jsou výrobky složené z přírodního nebo syntetického kaučuku běžné a denně se s nimi setká takřka každý z nás. Toto tvrzení platí také pro okenní těsnění, které je nejčastěji vyráběno ze syntetického kaučuku, jinak známého také jako EPDM neboli Ethylen Propylen Dien terpolyMer.

Okenní těsnění EPDM se na hliníková okna, plastová okna a další typy oken používá již přes 25 let. Hlavní předností EPDM je dlouhá životnost. Mezi další výhody patří vysoká pružnost, odolnost vůči UV záření a tvarová stálost. Mimo jiné je tento typ okenního těsnění parotěsný a špatně absorbuje vodu. I při extrémních podmínkách si EPDM uchovává všechny své prvotřídní vlastnosti.

Také samotná údržba je snadná, stačí, když se při mytí oken použije mazací olej, který Vám doporučí každý výrobce oken. Tento speciální olej zaručí to, že těsnění nevyschne a nezačne se slepovat.

Extrudovaná guma nové generace

Extrudovaná guma nové generace je druhým nejčastějším materiálem, který výrobci používají k těsnění oken. Tímto typem těsnění jsou osazována především plastová okna.

Rozdíl mezi těsněním EPDM a extrudovanou gumou spočívá zejména v tom, že EPDM se do rámu okna vkládá až po svaření jednotlivých částí okna, oproti tomu extrudovaná guma je od samého počátku součástí profilů, ze kterých se křídlo a rám svařuje. Tento výrobní postup je výhodný v tom, že nevznikají žádné nepropojené spoje, čímž se zajistí výborná těsnící izolace daného okna.

Těsnění z extrudované gumy se vyznačuje také mimo jiné jeho snadnou údržbou. Pro tento typ těsnění nejsou zapotřebí žádné speciální přípravky, stačí při mytí oken otřít těsnění vlhkým hadříkem bez použití jakýchkoli chemických přípravků, které by těsnění mohly poškodit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 × 3 =